Συνέχισε τις ανατροπές η Α.Ε.Μ.

Στο δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι της η Α.Ε. Μεσολογγίου έμεινε ξανά πίσω στο σκορ, όμως ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και κέρδισε με 4 - 1 τον Απόλλωνα Θέρμου 1957.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάκου ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 42 βαθμούς, έχοντας παιχνίδι περισσότερο από τον Όμηρο Νεοχωρίου που αγωνίζεται αύριο, ενώ ο Απόλλων Θέρμου 1957 έμεινε στους 20.
Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με ρυθμό, χωρίς σκοπιμότητες και αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με τον Κούκο, όμως έξι λεπτά αργότερα ο Τσιούνης έκλεψε τη μπάλα από το Μπαλάφα και με πλασέ έκανε το 1 - 1. Στο 28΄ η Α.Ε.Μ. έκανε την ανατροπή με τον Κώστα Κοκώνη να κερδίζει πέναλτι και τον Αποστόλη Τσιούνη να ευστοχεί στην εκτέλεση. Οι "κανονιέρηδες" είχαν δοκάρι στο 41΄ σε σουτ του Βασιλόγιαννη και το 2 - 1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Το έργο των γηπεδούχων έγινε πιο εύκολο στο 51΄ όταν ο Δερβίσης δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του Θέρμου έμεινε με 10 παίκτες. Στο 62΄ ο Βασιλόγιαννης με σουτ έκανε το 3 - 1, στο 67΄ ο Τσιούνης είχε σουτ στο δοκάρι και στο 81΄ ο Λίτσος με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4 - 1.

Η φάση του αγώνα. Ο Απόλλων Θέρμου κράτησε το προβάδισμα στο σκορ μόλις για 6 λεπτά και δεν κατάφερε να βάλει πιο δύσκολα στην Α.Ε.Μ. Τα πάντα άλλαξαν στο 16ο λεπτό όταν ο Τσιούνης έκλεψε τη μπάλα και με πλασέ έκανε το 1 - 1, που έδωσε άλλο αέρα στους "κανονιέρηδες" στη συνέχεια του αγώνα.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Αποστόλης Τσιούνης σε ένα ακόμα παιχνίδι σκοράρει δύο τέρματα και δημιουργεί κινδύνους, αλλά για μία ακόμα φορά εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποιεί ο Θανάσης Καβαλλάρης που δεσπόζει στο χώρο του κέντρου για την Α.Ε.Μ.

Σουτ του Τσιούνη έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαλάφας.
10΄ Γκολ. Σέντρα του Καρβελά από δεξιά ο Κούκος με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 0.
13΄ Σουτ του Πιστιόλη μπλόκαρε ο Μπαλάφας.
16΄ Γκολ. Προσπάθεια του Μπαλάφα να απομακρύνει τη μπάλα, ο Τσιούνης την κλέβει και με πλασέ την στέλνει στα δίχτυα για το 1 - 1.
18΄ Σουτ του Σπύρου Κοκώνη η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
21΄ Σουτ του Τσιούνη μπλόκαρε ο Μπαλάφας.
28΄ Γκολ. Οι γηπεδούχοι κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή του Κώστα Κοκώνη από τον Αριστόπουλο. Ο Τσιούνης ευστοχεί στην εκτέλεση και κάνει το 2 - 1.
41΄ Σουτ του Βασιλόγιαννη από το ύψος της περιοχής και πλάγια η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
49΄ Φάουλ του Δερβίση η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
51΄ Οι φιλοξενούμενοι μένουν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Δερβίση με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Πιστιόλη στο χώρο του κέντρου.
59΄ Γύρισμα του Αλπέντζου σουτ του Καρβελά η μπάλα έφυγε άουτ.
62΄ Γκολ. Σουτ του Βασιλογιάννη από πλάγια θέση παρά την προσπάθεια του Μπαλάφα η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για το 3 - 1.
67΄ Σουτ του Τσιούνη η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
68΄ Σουτ του Καρβελά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
69΄ Παράλληλα πάσα του Παναγιωτόπουλου στην άμυνα των γηπεδούχων ο Καρβελάς κλέβει και κάνει το σουτ με τον Καραγκούνη να διώχνει σε κόρνερ. Στη φάση αυτή τραυματίστηκε ο Παναγιωτόπουλος στην προσπάθεια να διορθώσει το λάθος του.
73΄ Σουτ του Σπύρου Κοκώνη η μπάλα έφυγε άουτ.
81΄ Γκολ. Σέντρα του Καβαλλάρη από αριστερά ο Λίτσος με σουτ κάνει το 4 - 1.
91΄ Σουτ του Λιόκαυτου η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιώργος Γιάκος): Καραγκούνης, Κοκώνης Κ., Στεργίου (52΄ Παπανικολάου), Παναγιωτόπουλος (74΄ λ.τ. Φονταλής), Λίτσος, Τζαμαλής (61΄ Κοντογιάννης), Τσιούνης, Καλοκαίρης, Πιστιόλης (88΄ Λιόκαυτος), Καβαλλάρης, Βασιλόγιαννης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Βασίλης Παστρωμάς): Μπαλάφας, Καλλιακμάνης (46΄ Μπιτσικώκος), Χόντος, Γιαννοκώστας, Αριστόπουλος, Αλπέντζος, Καρβελάς (82΄ Μπίστας), Δερβίσης, Κοκώνης Σ., Κούκος, Κοκώνης Ε. (64΄ Κώης (88΄ Γκίνι)).

πηγή: aitosports.gr