Επιστροφή στις νίκες για την Α.Ε.Μ... στα μπαράζ με μειονέκτημα ο Α.Ο. Ρηγανά

Για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας η Α.Ε. Μεσολογγίου κέρδισε στην έδρα της τον Α.Ο. Ρηγανά με 3 - 0.

Το αποτέλεσμα αυτό δίνει συνέχεια στις αγωνιστικές υποχρεώσεις και για τις δύο ομάδες, καθώς οι "κανονιέρηδες" έχουν μπροστά τους τα play - off του πρωταθλήματος, όπου θα διεκδικήσουν τον τίτλο και την άνοδο, ενώ ο Α.Ο. Ρηγανά θα διεκδικήσει την παραμονή του στην Α΄ Κατηγορία σε μπαράζ με τον Αχελώο Αγγελοκάστρου, σε μια σειρά που το πλεονέκτημα έχει η ομάδα του Αγγελοκάστρου.
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, με σημαντικότερη αυτή του 34ου λεπτού όταν ο Τσιούνης εκτέλεσε πέναλτι και ο Φωτόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι κέρδισαν κι άλλο πέναλτι και ο Βασιλόγιαννης ευστόχησε στην εκτέλεση κάνοντας το 1 - 0. Οι παίκτες του Ρηγανά είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες με πλασέ του Φραγκούλη στο 60΄ που η μπάλα πέρασε άουτ και με πλασέ του Τουρλίδα στο 65΄ στο δοκάρι. Στο 69΄ ο Φονταλής έκανε το 2 - 0 για την Α.Ε.Μ. με κοντινό πλασέ. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 75΄ λόγω αποβολής του Τζαμαλή με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 91΄ ο Μάκα έκανε το τελικό 3 - 0.

Η φάση του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να διεκδικήσουν το "χρυσό" βαθμό στο 65΄ με τη μπάλα στο πλασέ του Βασίλη Τουρλίδα να βρίσκει στο δοκάρι.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Πολύ καλή εμφάνιση για τους "κανονιέρηδες" πραγματοποίησε ο Κώστας Κοκώνης. Ο έμπειρος δεξιός μπακ ήταν πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ βοήθησε και επιθετικά κάνοντας κούρσες από τη δεξιά πλευρά και δημιουργώντας ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

17΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασιλόγιαννη από πλάγια αριστερά θα πέσει και θα αποκρούσει ο Φωτόπουλος στη γωνία του.
22΄ Κλέψιμο της μπάλας από δεξιά για τους φιλοξενούμενους με τον Καλογεράκη να βγάζει τη σέντρα στον Αποστόλη Κορομηλά, τελευταία στιγμή και ενώ ο παίκτης του Ρηγανά είναι σε θέση τετ τα τετ ο Αλεξόπουλος με τάκλιν θα βγάλει σε κόρνερ. Σε αυτή τη φάση θα υπάρχει ολιγόλεπτη διακοπή καθώς ο αμυντικός της Α.Ε.Μ. θα τραυματιστεί.
25΄ Σουτ του Αποστόλη Κορομηλά από καλή θέση θα μπλοκάρει ο Καραγκούνης.
30΄ Μπαλιά με αποδέκτη τον Τσιούνη ο οποίος θα πασάρει στο ύψος της περιοχής στο Βασιλόγιαννη, το σουτ του οποίου θα διώξει σε κόρνερ ο Φωτόπουλος.
33΄ Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι του Κοντογιάννη ο Τσιούνης δε θα μπορέσει να πιάσει καλά το πλασέ, με το Φωτόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα.
34΄ Πέναλτι για την Α.Ε.Μ. όταν σε σουτ του Βασιλόγιαννη μέσα στην περιοχή η μπάλα θα σταματήσει στο χέρι του Κουρσάρη. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Τσιούνης με το Φωτόπουλο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει.
44΄ Σουτ από καλή θέση και πλάγια του Βασιλόγιαννη η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
45΄ Σουτ του Αποστόλη Κορομηλά έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Καραγκούνης.
45+1΄ Εκτέλεση κόρνερ του Κάππα στο δεύτερο δοκάρι κεφαλιά του Κουρσάρη θα μαζέψει ο Καραγκούνης.
48΄ Γκολ. Ανατροπή του Τσιούνη από τον Κουρσάρη στην περιοχή και νέο πέναλτι για την Α.Ε.Μ. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Βασιλόγιαννης και θα ανοίξει το σκορ.
60΄ Μεγάλη ευκαιρία για το Ρηγάνα με τον Καραχάλιο από τα δεξιά να βγάζει την σέντρα και το Φραγκούλη να πλασάρει άουτ.
65΄ Πάσα του Αποστόλη Κορομηλά στον Τουρλίδα που κάνει το πλασέ στο δοκάρι.
69΄ Γκολ. Πάσα του Στεργίου από τα αριστερά ο Φονταλής με πλασέ από τη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 - 0.
70΄ Σουτ του Αποστόλη Κορομηλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
72΄ Σουτ του Αυγέρη θα μπλοκάρει ο Καραγκούνης.
75΄ Οι γηπεδούχοι μένουν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τζαμαλή με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στο Φραγκούλη.