Πρεμιέρα με τεσσάρα για τον Τρίκαρδο

Ο Τρίκαρδος επέστρεψε στη φυσική του έδρα το γήπεδο της Κατοχής και μπήκε στο νέο πρωτάθλημα με μια πειστική εμφάνιση κερδίζοντας με 4 - 0 τον Α.Ο. Λυγιά.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι έχουν πολύ καλό υλικό και θα πρωταγωνιστήσουν και στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Λυγιάς τα βρήκε δύσκολα στην πρεμιέρα και είχε λίγες φάσεις απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.
Η ομάδα του Γιώργου Ασπρογέρακα πίεσε από το ξεκίνημα του αγώνα και στο 36΄ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Πάνου Μακρή μετά από σέντρα του Μπάμπη Νάκου. Δύο λεπτά αργότερα ο Δήμος Γαβρίνας έκανε τη σέντρα και ο Άγγελος Φραγκούλης με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα του Τρίκαρδου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από ωραίο συνδυασμό τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Θάνος Αυγέρης που έκανε με σουτ μέσα από την περιοχή το 3 - 0. Το τελικό 4 - 0 έκανε στο 73΄ με σουτ μέσα από την περιοχή ο Τζουλιάνο Μούτσα.
Πλέον στον Τρίκαρδο στρέφουν την προσοχή τους στον εκτός έδρας αγώνα Κυπέλλου με το Ναυπακτιακό Αστέρα την ώρα που ο Λυγιάς θα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Όμηρο Νεοχωρίου.

ΕΝΩΣΗ ΑΟΚ ΤΡΙΚΑΡΔΟΣ (Γιώργος Ασπρογέρακας): Τσιάρας, Βασιλάρης, Δρακάς, Μακρής, Ψηλός (62΄ Γατσώρης), Σαμψώνας (80΄ Κορομηλάς), Γαβρίνας, Φραγκούλης (73΄ Χαλαζιάς), Μεταξούλης, Νάκος, Αυγέρης (69΄ Τζουλιάνο Μούτσα).

Α.Ο. ΛΥΓΙΑΣ (Φώτης Δημητρόπουλος): Ασημακόπουλος, Ορφανουδάκης, Βασιλόπουλος, Ζαρκαδούλας, Τσιριμώκος, Ζαμπάρας, Ρισβάς (65΄ Κοτσέτσος), Γεωργακόπουλος, Κατσίκας (74΄ Κοσανδιανός), Κουτσαυτίκης (46΄ Δημητρόπουλος), Αποστολόπουλος (82΄ Πετσίνης).

πηγή: nafpaktianews.gr