"Τρίποντο" με τριάρα για τον Α.Ο. Χάλκειας

Μετά την πρόκριση στο Κύπελλο ΕΠΣΝΑ επί του Αχελώου Αγγελοκάστρου ο Α.Ο. Χάλκειας κέρδισε στην έδρα του και τον Α.Ο. Λυγιά με σκορ 3 - 1 για το πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας.

Η ομάδα του Περικλή Παπαποστόλου με το αποτέλεσμα αυτό έφτασε τους 6 βαθμούς, καθώς υπήρχε και το "τρίποντο" άνευ αγώνα, ενώ ο Λυγιάς έμεινε στον 1 βαθμό.
Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 21ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπαποστόλου ο Αδραχτάς με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ασημακόπουλου. Στο 38΄ ο Παπαποστόλου από δημιουργός έγινε εκτελεστής και με φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2 - 0.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Ο. Χάλκειας έψαξε το τρίτο γκολ. Στο 80΄ ο Γιαβρούτας έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι από τον Ασημακόπουλο και στο 85΄ ο Αδραχτάς με το δεύτερο τέρμα του έκανε το 3 - 0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 88΄ με εκτέλεση πέναλτι του Δημητρόπουλου και το 3 - 1 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Α.Ο. ΧΑΛΚΕΙΑΣ (Περικλής Παπαποστόλου): Ανδρεόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Βαλής, Γεωργακόπουλος, Νασόπουλος, Μυλωνάς, Βαλμάς (43΄ Κάκκος), Παπαποστόλου (74΄ Γιαβρούτας), Αλεξόπουλος, Αδραχτάς (87΄ Σανιδάς), Αλμπάνης (80΄ Ψυχογιός).

Α.Ο. ΛΥΓΙΑΣ (Φώτης Δημητρόπουλος): Ασημακόπουλος, Ορφανουδάκης, Βασιλόπουλος, Βεϊζάι (74΄ Αποστολόπουλος), Ζαρκαδούλας, Ζαμπάρας (57΄ Δημητρόπουλος), Ρισβάς, Γεωργακόπουλος, Κατσίκας (79΄ Πετσίνης), Κοτσέτσος, Θωμόπουλος (78΄ Κοσανδιανός).