Εύκολο απόγευμα για τη Δόξα

Στη 2η θέση της βαθμολογίας παρέμεινε η Δόξα Καινουρίου που κέρδισε με 4 - 0 στην έδρα της τον Α.Ο. Λυγιά.

Η ομάδα του Κώστα Γιωτόπουλου έφτασε τους 17 βαθμούς και ισοβαθμεί στη 2η θέση της βαθμολογίας με τον Τρίκαρδο Κατοχής και την Α.Ε. Μεσολογγίου.
Οι γηπεδούχοι έκαναν τα πράγματα πιο εύκολα μέσα σε ένα δίλεπτο μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Στο 28΄ ο Ρεπανίδας άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά αργότερα ο Νικολογιάννης έκανε το 2 - 0. Στο 56΄ ο Φραγκούλης σημείωσε το τρίτο γκολ της Δόξας και στο 64΄ ο Νικολογιάννης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 4 - 0.

Η φάση του αγώνα. Η Δόξα κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε ένα δίλεπτο και το γκολ στο 30ο λεπτό δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα του Λυγιά.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Σε ένα σημείο που η Δόξα έδειξε να μη μπορεί να μπει εύκολα στην αντίπαλη περιοχή ο Ντίνος Ρεπανίδας και ο Νίκος Νικολογιάννης έδωσαν τις λύσεις, ενώ ο νεαρός αμυντικός μέσος σημείωσε ένα ακόμη τέρμα κάνοντας το τελικό 4 - 0.

5′ Σουτ του Δημητρόπουλου η μπάλα σκάει μπροστά στην εστία αλλάζει πορεία και διώχνει σε κόρνερ ο Δαράβαλης
19′ Σέντρα από δεξιά από το Νταλαπέρα σουτ στην κίνηση του Φραγκούλη μέσα από την περιοχή η μπάλα κοντράρει σε σώματα και απομακρύνεται στη συνέχεια.
25′ Σουτ του Καρύμπα στην αγκαλιά του Ασημακόπουλου.
27′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από το Νταλαπέρα μπλοκάρει ο Ασημακόπουλος.
28′ Γκολ. Ο Ρεπανίδας από αριστερά με ατομική προσπάθεια μπαίνει στη μεγάλη περιοχή και με δεξί σουτ στέλνει τη μπάλα στο απέναντι "παραθυράκι" της εστίας του Ασημακόπουλου ανοίγοντας το σκορ.
30′ Γκολ. Σουτ του Αγγέλη μέσα από την περιοχή ο Ασημακόπουλος διώχνει, η μπάλα στη συνέχεια φτάνει στο Νικολογιάννη που με νέο σουτ την στέλνει στα δίχτυα για το 2-0.
34΄Εκτέλεση φάουλ του Καρύμπα η μπάλα ελάχιστα άουτ.
40′ Σουτ του Κοτσέτσου η μπάλα φεύγει άουτ.
48′ Σουτ του Νταλαπέρα από δεξιά η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων άουτ.
55′ Συρτό σουτ του Ρεπανίδα διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Ασημακόπουλος.
56′ Γκολ. Εκτέλεση του κόρνερ από τον Καρύμπα οι αμυντικοί αδυνατούν να απομακρύνουν και η μπάλα φτάνει στο Φραγκούλη που με σουτ την στέλνει στα δίχτυα.
64′ Γκολ. Ο Νικολογιάννης λίγο έξω από την περιοχή κάνει το συρτό σουτ και η μπάλα καταλήγει στην αριστερή πλευρά των διχτύων του Ασημακόπουλου.
74′ Εκτέλεση φάουλ από το Δημητρόπουλο η μπάλα φεύγει άουτ.
81′ Ο Κερασιάς φεύγει μόνος στην αντεπίθεση, φτάνει απέναντι στο Δαράβαλη αλλά πιάνει κακό σουτ στέλνοντας τη μπάλα απελπιστικά άουτ.
87′ Πλασέ από κοντά του Νικολογιάννη αποκρούει με τα πόδια ο Ασημακόπουλος.

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ (Κώστας Γιωτόπουλος): Δαράβαλης, Αλτζερίνης, Παντής, Σαλμάς (72΄ Τζωρτζόπουλος), Μπλέτσας, Νικολογιάννης, Νταλαπέρας, Αγγέλης (46′ Κακούρης), Φραγκούλης, Καρύμπας (68′ Γκουτσέλης), Ρεπανίδας (72′ Φλωρόπουλος).

Α.Ο. ΛΥΓΙΑΣ (Φώτης Δημητρόπουλος): Ασημακόπουλος, Χουλιάρας (58′ Κοσανδιανός), Βασιλόπουλος, Βεϊζάι, Κερασιάς, Αποστολόπουλος (65′ Νικολόπουλος), Ορφανουδάκης, Δημητρόπουλος (80′ Μπρούμας), Κατσίκας (85′ Ρετσίνας), Κουτσαυτίκης, Κοτσέτσος.

πηγή: agrinio24.com