Ευρεία νίκη για τον Απόλλωνα Δοκιμίου

Με το ευρύ 4 - 1 επικράτησε ο Απόλλων Δοκιμίου του Α.Ο. Λυγιά.

Η ομάδα του Ανδρέα Κονδύλη είχε από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού, προηγήθηκε με 3 - 0 στο 50΄ και πήρε μια δίκαιη νίκη.
Ο Απόλλων ξεκίνησε επιθετικά από την αρχή, έχασε πέναλτι στο 10ο λεπτό με το Νίκο Αθανασίου και άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με το Σπυριλιώτη. Στο 39΄ ο Καμμένος με ατομική ενέργεια και σουτ έκανε το 2 - 0 και στο 50΄ ο Νίκος Αθανασίου σημείωσε το τρίτο γκολ του Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με φάουλ του Δημητρόπουλου στο 55΄ και είχαν δοκάρι σε σέντρα σουτ του Κατσίκα στο 69΄. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για τέταρτο γκολ στο 85΄ και στο 89΄ έκαναν το 4 - 1 με πλασέ του Δαλαγιώργου.

Η φάση του αγώνα. Στο 39ο λεπτό ο Θανάσης Καμμένος κάνει το 2 - 0 και απλοποιεί το έργο του Απόλλωνα, που έφτασε στη νίκη που χρειάζονταν.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Νίκος Αθανασίου και ο Θανάσης Καμμένος κάνουν πολύ καλό παιχνίδι, όμως ο Γιάννης Τσακανίκας με τα ανεβάσματά του δημιούργησε πολλά ρήγματα στην άμυνα του Λυγιά και έπαιξε μεγάλο ρόλο και στο επιθετικό κομμάτι για τον Απόλλωνα.

Σουτ του Δημητρόπουλου έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε άουτ.
Σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Α.Ο. Λυγιά ο Απόλλων κερδίζει πέναλτι, όταν ο Ξευγένης εκτέλεσε φάουλ, ο Ασημακόπουλος αποκρουει, η μπάλα φτάνει στον Ψηφή, που κάνει το σουτ η μπάλα βρίσκει το χέρι του Ζαρκαδούλα με το ρέφερι να καταλογίζει την παράβαση.
10΄ Ο Νίκος Αθανασίου εκτέλεσε το πέναλτι η μπάλα άουτ.
12΄ Σουτ από τον Καμμένο απομακρύνει ο Ασημακόπουλος.
18΄ Εκτέλεση κόρνερ από τον Αθανασίου, κεφαλιά ο Δαλαγιώργος, θαυμάσια ο Ασημακόπουλος απομακρύνει την μπάλα.
20΄ Γκολ. Σέντρα από τον Τσακανίκα, ο Ασημακόπουλος έκανε κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας και ο Σπυριλιώτης από κοντά ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.
22΄ Δυνατό σουτ από τον Καμμένο απομακρύνει σε κόρνερ ο Ασημακόπουλος.
39΄ Γκολ. Ο Καμμένος με ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα.
42΄ Σέντρα από τον Αθανασίου, κοντινή κεφαλιά από τον Ξευγένη απομακρύνει σε κόρνερ ο Ασημακόπουλος.
50΄ Γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Ξευγένη ο Αθανασίου με σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3 - 0.
55΄ Γκολ. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Δημητρόπουλος μειώνει το σκορ για τους φιλοξενούμενους 3 - 1.
69΄ Σέντρα σουτ από τον Κατσίκα η μπάλα βρίσκει το δοκάρι του Μπαλάσκα.
85΄ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Αθανασίου σε θέση τετ α τετ μετά από θαυμάσια μπαλιά του Κονδύλη, αλλά ο Ασημακόπουλος απομακρύνει τη μπάλα.
89΄ Γκολ. Εκτέλεση κόρνερ από τον Αθανασίου, ο Δαλαγιώργος με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το τελικό 4 - 1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Ανδρέας Κονδύλης): Μπαλάσκας, Τσακανίκας Ι., Κοσυφαρίνης, Μυλωνάς, Καταρέλος, Δαλαγιώργος (89΄ Γιαννακάς Κ.), Ξευγένης (70΄ Κονδύλης), Αθανασίου Ν., Ψηφής (83΄ Κρανιάς), Καμμένος (76΄ Βασιλείου), Σπυριλιώτης.

Α.Ο. ΛΥΓΙΑΣ (Φώτης Δημητρόπουλος): Ασημακόπουλος, Νικόπουλος (88΄ Μπρούμας), Βασιλόπουλος, Αποστολόπουλος, Ζαρκαδούλας, Ζαμπάρας, Κοσανδιανός (63΄ Κερασιάς), Δημητρόπουλος, Κατσίκας (92΄ Τριανταφύλλης), Κουτσαυτίκης, Κοτσέτσος(83΄ Πετσίνης).