Συνέχισαν με νίκη οι "κανονιέρηδες"

Στο "Λεωνίδας Ζαχαράκης" η Α.Ε. Μεσολογγίου κέρδισε με 2 - 0 τον Απόλλωνα Δοκιμίου και συνεχίζει να κυνηγάει τον Όμηρο Νεοχωρίου απέχοντας ένα βαθμό από την κορυφή.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάκου είχε καλή εικόνα, δημιούργησε φάσεις και πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασε στο "τρίποντο".
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 15΄ σε φάουλ του Κοντογιάννη σε μία φάση που στη συνέχεια σκόραραν με τον Καλοκαίρη, αλλά υπήρξε υπόδειξη οφσάιντ και οριζόντιο δοκάρι στο 28΄ σε σουτ του Καβαλλάρη. Στο 31΄ η Α.Ε.Μ. έφτασε στο γκολ με σουτ του Βασιλόγιαννη μετά από κάθετη πάσα του Τσιούνη με το 0 - 1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας προσπάθησε να πιέσει, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα και στο 79΄ ο Πιστιόλης κέρδισε πέναλτι από το Μπαλάφα, μια απόφαση που αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι, με τον Τσιούνη να ευστοχεί "σφραγίζοντας" τη νίκη της Α.Ε.Μ., που ήταν η τρίτη φετινή απέναντι στην ομάδα του Δοκιμίου.

Κεφαλιά του Τσιούνη από τη μικρή περιοχή απομάκρυνε ο Μπαλάσκας και στη συνέχεια οι αμυντικοί.
15΄ Εκτέλεση φάουλ του Κοντογιάννη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καλοκαίρης σκοράρει, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.
28΄ Σουτ του Καβαλλάρη έξω από την περιοχή η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
31΄ Γκολ. Κάθετη πάσα του Αποστόλη Τσιούνη ο Βασιλόγιαννης με σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγει το σκορ για την Α.Ε.Μ.
58΄ Σέντρα σουτ του Αθανασίου η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
70΄ Σουτ του Πιστιόλη μέσα από την περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαλάσκας.
79΄ Γκολ. Ο Πιστιόλης κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή από το Μπαλάφα και στην εκτέλεση ο Αποστόλης Τσιούνης κάνει το 0 - 2.
85΄ Κοντινή κεφαλιά του Καταρέλου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Καραγκούνης.

Η φάση του αγώνα. Τα πάντα κρίθηκαν στο 79ο λεπτό όταν ο Πιστιόλης κέρδισε το πέναλτι και ο Τσιούνης ευστόχησε κάνοντας το 0 - 2.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Η Α.Ε.Μ. είχε καλή παρουσία με αρκετούς παίκτες να έχουν καλή εμφάνιση. Αμυντικά η ομάδα στάθηκε πολύ καλά, ο Λίτσος και ο Καβαλλάρης ήταν πολύ καλοί, αλλά πολλά προβλήματα στην άμυνα του Δοκιμίου δημιούργησε με τις προσπάθειές του ο Κώστας Πιστιόλης, ο οποίος έκανε ευκαιρίες και κέρδισε και το πέναλτι για το 0 - 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Ανδρέας Κονδύλης): Μπαλάσκας, Τσακανίκας Ι., Κόκκαλης, Μυλωνάς, Ψηφής (64΄ Καμμένος), Καταρέλος, Σπυριλιώτης, Αθανασίου Ν., Ξευγένης (73΄ Κονδύλης), Μπαλάφας (81΄ Κοσυφαρίνης), Δαλαγιωργος (91΄ Χαντζάρας).

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιώργος Γιάκος): Καραγκούνης, Κοκώνης, Στεργίου (66΄ Τζαμαλής), Παπανικολάου, Λίτσος, Κοντογιάννης, Τσιούνης, Καλοκαίρης, Πιστιόλης (86΄ Λιόκαυτος), Καβαλλάρης (89΄ Ντζιμάνης), Βασιλόγιαννης (82΄ Παλιάτσας).