Συνέχισε με νίκη ο Όμηρος

Τη 17η νίκη του σε 19 αγώνες στην Α΄ Κατηγορία της ΕΠΣΝΑ πέτυχε ο Όμηρος Νεοχωρίου επικρατώντας στην έδρα του με 2 - 0 του Απόλλωνα Θέρμου 1957.

Η ομάδα του Γιώργου Ζήκου μπήκε καλά στο παιχνίδι και είχε καλές ευκαιρίες με κεφαλιές του Γιάννη Σεραφίγγου στο 7΄, στο 13΄ και στο 19΄. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 22΄ με πλασέ του Σπύρου Νούλα και στο 30ο λεπτό ο ίδιος παίκτης είχε σουτ άουτ μετά από γύρισμα του Γκασούκα. Τα πράγματα έδειχναν να γίνονται πιο απλά για τον Όμηρο στο 33ο λεπτό όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ηλία Δερβίση με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Στο 60ο λεπτό ο Όμηρος έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Γκασούκας κέρδισε πέναλτι, όμως ο Μανθόπουλος που ανέβαλε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Κώστα Μπαλάφα. Στο 82΄ ο Γκασούκας δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς σε τετ α τετ με το Μπαλάφα, κάτι που πέτυχε όμως στο 92΄ μετά την πάσα του Μιχαηλίδη διαμορφώνοντας το τελικό 2 - 0.

Η φάση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα έχουν καλές στιγμές και στο 23΄ "ξεκλειδώνουν" την αντίπαλη άμυνα διώχνοντας σε μεγάλο βαθμό το όποιο άγχος υπήρχε.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Πολύ καλός στην πρώτη του εμφάνιση με τα "πράσινα" ο Χρήστος Γκασούκας που δημιούργησε κινδύνους, κέρδισε το πέναλτι και πέτυχε ένα γκολ, αρκετά καλός αμυντικά ο Μπαλαμπάνης που δεν άφησε να δημιουργηθούν κίνδυνοι μπροστά στην εστία του Δουλιώτη, όμως ο Σπύρος Νούλας με πολλά τρεξίματα και ένα ακόμα γκολ στα τελευταία παιχνίδια είχε μεγάλη συνεισφορά στη νίκη του Ομήρου.

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Γιώργος Ζήκος): Δουλιώτης, Θεοδωρίδης (73΄ Καβαλιέρης), Κολοβάκης, Μανθόπουλος, Μπαλαμπάνης, Καντάνης, Γκασούκας, Τσίμπιτσης (10΄ λ.τ. Βαλτογιάννης), Σεραφίγγος (67΄ Μιχαηλίδης), Βασιλάρης, Νούλας (78΄ Ματσίγκας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Βασίλης Παστρωμάς): Μπαλάφας, Χόντος, Κώης (46΄ Βασιλάρης), Γιαννοκώστας, Αριστόπουλος, Αλπέντζος, Καρβελάς, Δερβίσης, Κοκώνης Σ., Κούκος (63΄ Μπίστας (85΄ Καλλιακμάνης)), Κράνης.