Νίκη πριν το ντέρμπι για τον Παναγρινιακό

Ο Παναγρινιακός κέρδισε εκτός έδρας με 4 - 0 τον Απόλλωνα Θέρμου 1957 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α΄ ΕΠΣΝΑ μία αγωνιστική πριν το ντέρμπι με τον Αμβρακικό Λουτρού.

Η ομάδα του Λάκη Παπαχρήστου είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και πήρε τη νίκη με τέρματα που σημείωσε μετά τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κούντρα με το 0 - 0 να παραμένει. Στο δεύτερο μέρος συνέχισαν να πιέζουν και προηγήθηκαν στο 69΄ με γκολ του Νάκου με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Δύο λεπτά αργότερα ο Κούσης κέρδισε πέναλτι και στην εκτέλεση ο Βασιλόγιαννης ευστόχησε διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Στο 76΄ ο Νάκος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0 - 3 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 84΄ με κοντινή προβολή ο Κούσης.

Η φάση του αγώνα. Το πρώτο γκολ του Παναγρινιακού ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση, καθώς στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιο άνετα και έφτασαν σε τρία ακόμα τέρματα.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Σημαντική συμβολή στη νίκη του Παναγρινιακού είχαν ο Μπάμπης Νάκος και ο Μάνος Κούσης. Ο Νάκος σημείωσε δύο γκολ, ενώ ο Κούσης δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα, κέρδισε το φάουλ από το οποίο προήλθε το πρώτο γκολ, το πέναλτι στο δεύτερο γκολ και σημείωσε το τέταρτο τέρμα της ομάδας του.

Σουτ του Στέφανου Φραγκούλη μπλόκαρε ο Κούντρας.
18΄ Σέντρα του Βασιλάρη προβολή του Στέφανου Φραγκούλη ο Καζανάς έδιωξε πάνω στη γραμμή.
23΄ Σέντρα του Βασιλάρη ο Νάκος από τη μικρή περιοχή έκανε την κεφαλιά με τον Κούντρα να διώχνει και στην επαναφορά κεφαλιά του Στέφανου Φραγκούλη μπλόκαρε ο Κούντρας.
30΄ Σουτ του Βασιλάρη απέκρουσε ο Κούντρας.
34΄ Σουτ του Ψηφή έδιωξε σε κόρνερ ο Κούντρας.
36΄ Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι όταν ο Μπούρος βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Καζανά, με τον Προβίδα να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.
40΄ Εκτέλεση φάουλ του Βασιλάρη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
51΄ Πλασέ του Νάκου από πλάγια θέση έδιωξε με τα πόδια ο Κούντρας.
54΄ Πάσα του Βασιλόγιαννη στον Κούση που έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι.
69΄ Γκολ. Ο Νάκος με εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 - 1.
71΄ Οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή του Κούση από τον Καλλιακμάνη.
72΄ Γκολ. Ο Βασιλόγιαννης ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι και κάνει το 0 - 2.
75΄ Εκτέλεση φάουλ του Νούλα έδιωξε σε κόρνερ ο Κούντρας.
76΄ Γκολ. Ο Νάκος με σουτ από πλάγια θέση κάνει το 0 - 3.
84΄ Γκολ. Βασιλόγιαννης και Σαμψώνας συνδυάζονται ο δεύτερος κάνει τη σέντρα, ο Νούλας έκανε την προβολή και ο Κούσης από κοντά με νέα προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 - 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Γιάννης Καραμπούλης): Κούντρας (83΄ Γκουρνέλος), Καλλιακμάνης, Καζανάς, Κόκκοτος, Χρυσικός, Αλτζερίνης, Μπίστας, Μαραγιάννης (60΄ Υφαντής), Τασούλης, Κούκος (75΄ Κουκιάς), Βλαχόπουλος.

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ (Λάκης Παπαχρήστος): Μπαλάφας, Μπούρος (59΄ Σαμψώνας), Καλοκαίρης, Ζαχαράκης, Φραγκούλης Α., Καντάνης, Βασιλάρης (72΄ Νούλας), Ψηφής (51΄ Κούσης), Φραγκούλης Σ., Νάκος, Κλειτσίκας (51΄ Βασιλόγιαννης).