Τεσσάρα πριν το ντέρμπι η Δόξα

Μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Αμβρακικό Λουτρού η Δόξα Καινουρίου κέρδισε με 4 - 0 τον Απόλλωνα Θέρμου 1957.

Το αποτέλεσμα αυτό διατήρησε την ομάδα του Κώστα Γιωτόπουλου σε "απόσταση αναπνοής" από τη 2η θέση και τον Αμβρακικό, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στους 21 βαθμούς και την 11η θέση.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στα πρώτα λεπτά, με τη Δόξα να έχει την κατοχή, αλλά χωρίς να απειλεί. Στο 29ο λεπτό ο Τζουλιάνο άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ. Οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές στη συνέχεια, αλλά το 1 - 0 παρέμεινε στο ημίχρονο. Ο Ψηλός στο 47΄ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Δόξα και έξι λεπτά αργότερα ο Νίκος Νταλαπέρας έκανε το 3 - 0. Στο 68΄ σε σουτ του Τζουλιάνο η μπάλα κόντραρε στον Καλλιακμάνη και κατέληξε στα δίχτυα για το 4 - 0, που ήταν το τελικό σκορ.

20΄ Εκτέλεση κόρνερ του Νταλαπέρα από δεξιά ο Ψηλός πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει άουτ.
26΄ Σουτ του Καρβελά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
29΄ Γκολ. Συρτή σέντρα του Νταλαπέρα από δεξιά ο Τζουλιάνο κάνει το διαγώνιο σουτ και παρά την προσπάθεια του Κούντρα η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για το 1 - 0.
33΄ Φαλτσαριστό σουτ του Καρβελά ο Σίμος αιφνιδιάζεται, αλλά αποκρούει με διπλή προσπάθεια.
35΄ Κεφαλιά του Τζουλιάνο η μπάλα έφυγε άουτ.
36΄ Συρτό σουτ του Αγγέλη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
47΄ Γκολ. Εκτέλεση φάουλ του Νταλαπέρα από δεξιά ο Ψηλός με καρφωτή κεφαλιά κάνει το 2 - 0.
53΄ Γκολ. Ο Τζουλιάνο από αριστερά ανοίγει τη μπάλα, που φτάνει στο Νταλαπέρα ο οποίος με προβολή κάνει το 3 - 0.
68΄ Γκολ. Σουτ του Τζουλιάνο η μπάλα κοντράρει στον Καλλιακμάνη, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα για το 4 - 0.
76΄ Σουτ του Καλλιακμάνη η μπάλα έφυγε άουτ.
85΄ Διαγώνιο σουτ του Καρβελά η μπάλα πέρασε άουτ.
89΄ Εκτέλεση φάουλ του Τζουλιάνο ο Γκουρνέλος διώχνει και στη συνέχεια απομακρύνουν οι αμυντικοί.

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ (Κώστας Γιωτόπουλος): Σίμος, Λιούλιος, Γκουτσέλης, Ψηλός, Τζωρτζόπουλος, Καμζέλας, Αγγέλης (58΄ Φλωρόπουλος), Νικολογιάννης (77΄ Γαλάνης), Νταλαπέρας (71΄ Τασούλης), Τζουλιάνο Μούτσα, Κόκκαλης (84΄ Γιαννακάς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Βασίλης Παπαθανασίου): Κούντρας (69΄ λ.τ. Γκουρνέλος), Καλλιακμάνης, Καζανάς (46΄ Βλαχόπουλος), Ζωγράφος, Κόκκοτος, Αλτζερίνης, Μπίστας, Παντής (80΄ Κουκιάς), Κούκος (55΄ Χάσκαρης), Ρεπανίδας, Καρβελάς.