Έβαλε "φωτιά" στη μάχη της παραμονής ο Αράκυνθος

"Φωτιά" στη μάχη της παραμονής στην Α΄ Κατηγορία έβαλε ο Αράκυνθος Ματαράγκας κερδίζοντας με 1 - 0 στο Αγγελόκαστρο τον Αχελώο.

Η ομάδα του Σπύρου Μπούρδου παρότι έχασε νωρίς με τραυματισμό το Γιάννη Παναγιωτόπουλο και είδε και το Γιάννη Μπιτσικώκο να αποχωρεί τραυματίας στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη εκμεταλλευόμενη την αριθμητική υπεροχή από το 42ο λεπτό λόγω της αποβολής του Γαβριήλ Τσιλιπάνου και ξαναμπήκε στο "κόλπο" της παραμονής.
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές στην άμυνα και κράτησαν το μηδέν. Στο 17΄ οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τα πλάνα τους λόγω του τραυματισμού του Παναγιωτόπουλου, όμως στο 42΄ ο Γαβριήλ Τσιλιπάνος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό φάουλ στο Ζιάκκα και οι γηπεδούχοι συνέχισαν με 10 παίκτες. Στο 54΄ ο Ευαγγελόπουλος πρόλαβε τη μπάλα και έβγαλε στον Παπαδόπουλο που την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Ευθυμίου που πλάσαρε σωστά κάνοντας το 0 - 1. Ο Αχελώος έπρεπε να κυνηγήσει την ισοφάριση στη συνέχεια, πίεσε κυρίως στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Η φάση του αγώνα. Σε ένα "κλειστό" παιχνίδι η αλλαγή των αριθμητικών ισορροπιών έπαιξε σημαντικό ρόλο. Έτσι η φάση του αγώνα γίνεται στο 42ο λεπτό όταν ο Γαβριήλ Τσιλιπάνος αποβάλλεται και ο Αχελώος μένει με 10 παίκτες.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Πολύ καλός μέχρι τη στιγμή του τραυματισμού του ήταν ο Γιάννης Μπιτσικώκος, οι Παπαδόπουλος και Ευθυμίου ήταν στη φάση του γκολ, όμως ο Χρήστος Ευαγγελόπουλος και ο Άκης Βδουκάκης ήταν πολύ δραστήριοι και με την απόδοσή του ξεχώρισαν. Ειδικά ο Ευαγγελόπουλος κάνει το καλύτερο φετινό του παιχνίδι βοηθώντας σημαντικά τόσο αμυντικά όσο και στο δημιουργικό κομμάτι.

Φάουλ του Καλοκαίρη λίγο έξω από την περιοχή η μπάλα κοντράρει, αλλά δεν αιφνιδιάζει το Γκρέκα που μπλοκάρει.
11΄ Φάουλ του Παπαδόπουλου η μπάλα ελάχιστα άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπότα.
17΄ Κάθετη του Ζαλοκώστα στον Πεσλή που βγαίνει πίσω από την άμυνα, αλλά το σουτ που κάνει φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
18΄ Ο Πεσλής σε μια μονομαχία με τον Παναγιωτόπουλο μέσα στην περιοχή γίνεται κάτοχος της μπάλας και βρίσκεται μόνος απέναντι στο Γκρέκα με το διαιτητή να δίνει επιθετικό φάουλ.
42΄ Ο Γαβριήλ Τσιλιπάνος αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό φάουλ πάνω στο Ζιάκκα και οι γηπεδούχοι μένουν με 10 παίκτες.
45+1΄ Ο Μπιτσικώκος σηκώνει τη μπάλα για τον Ευθυμίου αυτός κάνει το σουτ από την κλειστή γωνία του Μπότα και η μπάλα φεύγει άουτ.
52΄ Φάουλ του Βδουκάκη η μπάλα φεύγει άουτ.
54΄ Γκολ. Ο Ευαγγελόπουλος στο χώρο του κέντρου και αριστερά κυνηγάει μια χαμένη μπαλιά προλαβαίνει και βγάζει στον Παπαδόπουλο που φεύγει στην κόντρα και την κατάλληλη στιγμή δίνει στον Ευθυμίου που δε δυσκολεύεται να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 - 1.
66΄ Αντεπίθεση με το Λάμπρο Πεσλή που κάνει και το σουτ άουτ.
95΄ Ατομική προσπάθεια από δεξιά με τον Πεσλή που βγάζει και τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι στον Αλεξάκη που πιάνει την κεφαλιά άουτ.

ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ (Θόδωρος Λαυράνος): Μπότας, Σαγάνας Γ. (63΄ Καντάνης), Δερβίσης, Τσιλιπάνος Γ., Τσιλιπάνος Σ., Προβίδας (85΄ Καραλής), Φράγκος (71΄ Αλεξάκης), Ζαλοκώστας Λ., Ανδρεάκης, Πεσλής Λ., Καλοκαίρης Ε. (87΄ Αντωνόπουλος).

ΑΡΑΚΥΝΘΟΣ ΜΑΤΑΡΑΓΚΑΣ (Σπύρος Μπούρδος): Γκρέκας, Τραγουλιάς, Ευαγγελόπουλος, Χαραλάμπους, Παναγιωτόπουλος (18΄ λ.τ. Ζιάκκας), Αλεξανδρής, Παπαδόπουλος, Μπιτσικώκος (56΄ λ.τ. Αλπέντζος), Ευθυμίου (90΄ Κορομπύλης), Βδουκάκης, Μπανάκας.