Γιόρτασε με νίκη την επιστροφή στο "σπίτι" της

Η Α.Ε. Μεσολογγίου επέστρεψε στη φυσική της έδρα και κέρδισε στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής τη Δόξα Καινουρίου με σκορ 2 - 0.

Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι χωρίς όμως να έχουν πολλές ευκαιρίες, πήραν τη νίκη και ανέβηκαν στους 51 βαθμούς, ενώ η Δόξα έμεινε στην 3η θέση με 37 βαθμούς.
Λίγες οι καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με το 0 - 0 να παραμένει. Στο 55΄ έγινε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Πιστιόλης έκανε το σουτ και ο Σαλμάς πάνω στη γραμμή έδιωξε με το χέρι με το Ματσούκα να υποδεικνύει το πέναλτι και να αποβάλλει τον αμυντικό της Δόξας. Ο Βασιλόγιαννης ευστόχησε στην εκτέλεση και έκανε το 1 - 0 και στη συνέχεια η Α.Ε.Μ. έκανε φάσεις και έφτασε στο τελικό 2 - 0 με γκολ του Πιστιόλη στο 94ο λεπτό.
Στα θετικά η πολύ καλή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου του ΔΑΚ Μεσολογγίου μετά την ανακατασκευή που έγινε στο γήπεδο.

Η φάση του αγώνα. Η φάση του 55ου λεπτού έκρινε την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκαν, ενώ άλλαξαν και οι αριθμητικές ισορροπίες με τη Δόξα να μένει με 10 παίκτες.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Αν και δεν ήταν απόλυτα έτοιμος ο Κώστας Πιστιόλης ήταν πολύ καλός δημιουργώντας κινδύνους, κερδίζοντας το πέναλτι στο 55ο λεπτό και κάνοντας το 2 - 0 στο φινάλε του αγώνα.

10΄ Σέντρα από δεξιά του Παπανικολάου στο δεύτερο δοκάρι κεφάλια Πιστιόλη θα απομακρύνει τον κίνδυνο η άμυνα.
12΄ Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της Α.Ε.Μ. με τελικό αποδέκτη τον Πιστιόλη που θα μπει στην περιοχή και πριν επιχειρήσει το σουτ θα ανακοπεί με τάκλιν από αμυντικό.
14΄ Σουτ του Ρεπανίδα θα μπλοκάρει ο Καραγκούνης.
22΄ Εκτέλεση φάουλ του Βασιλόγιαννη γυριστή κεφαλιά του Πιστιόλη θα μαζέψει ο Ρόκκος.
23΄ Σουτ από πλάγια θέση του Νταλαπέρα με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ ο Καραγκούνης.
25΄ Σέντρα του Καβαλλάρη κεφαλιά Λίτσου ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
51΄ Σουτ του Λίτσου η μπάλα έφυγε άουτ.
55΄ Φάση διαρκείας στα καρέ της Δόξας με τον Πιστιόλη να κάνει το σουτ και το Σαλμά πάνω στη γραμμή να αποκρούει τη μπάλα με το δεξί χέρι. Κοντά στη φάση ο ρέφερι του παιχνιδιού κ. Ματσούκας θα υποδείξει το πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον παίκτη των φιλοξενούμενων.
57΄ Γκολ. Την εκτέλεση του πέναλτι θα αναλάβει ο Βασιλόγιαννης ανοίγοντας το σκορ για την Α.Ε.Μ. 1.-.0.
74΄ Κλέψιμο της μπάλας του Βασιλόγιαννη από το Ρόκκο και σουτ ο Νικολογιάννης θα διώξει πάνω στη γραμμή του τέρματος.
79΄ Ο Πιστιόλης θα πιέσει και θα κλέψει τη μπάλα, το πλασέ που θα επιχειρήσει θα περάσει ελάχιστα άουτ.
80΄ Γύρισμα του Βασιλόγιαννη ο Τσιούνης μέσα από τη μικρή περιοχή δε θα μπορέσει να έρθει σε επαφή με τη μπάλα η οποία θα περάσει παράλληλα.
86΄ Μπαλιά του Λίτσου σουτ του Βασιλόγιαννη άουτ.
88΄ Σουτ του Πιστιόλη μέσα από την περιοχή και πλάγια η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει κόρνερ.
94΄ Γκολ. Σέντρα του Τσιούνη από αριστερά στην περιοχή ο Πιστιόλης θα κάνει το κοντρόλ και με σουτ θα γράψει το τελικό 2-0.

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιώργος Γιάκος): Καραγκούνης, Κοκώνης, Τζαμαλής (70΄ Ντζιμάνης), Αλεξόπουλος (85΄ Παλιάτσας), Λίτσος, Κοντογιάννης (75΄ Τσιούνης), Παπανικολάου, Καλοκαίρης, Πιστιόλης, Καβαλλάρης, Βασιλόγιαννης (89΄ Φονταλής).

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ (Κώστας Γιωτόπουλος): Ρόκκος, Κακούρης, Γκουτσέλης, Σαλμάς, Τζωρτζόπουλος, Μπλέτσας (46΄ Δάρλας), Ρεπανίδας, Σαμψώνας (92΄ Αλτζερίνης), Νταλαπέρας (79΄ Κόκκαλης), Τζουλιάνο Μούτσα, Λιάρος (67΄ Νικολογιάννης).

πηγή: aitosports.gr