Ανατροπή προβαδίσματος για τον Όμηρο σε παιχνίδι με τεράστια ένταση

Ένα βαθμό χρειάζεται πλέον ο Όμηρος Νεοχωρίου για να κατακτήσει το πρωτάθλημα στην Α΄ ΕΠΣΝΑ και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία.

Η ομάδα του Γιώργου Ζήκου πέρασε με το εμφατικό 4 - 1 από το Καινούριο και πλέον στο τελευταίο παιχνίδι με την Α.Ε. Μεσολογγίου στην έδρα της θέλει νίκη ή ισοπαλία για να στεφθεί πρωταθλήτρια.
Το παιχνίδι είχε ανατροπή στο σκορ, επεισόδια και συλλήψεις με φιλάθλους των γηπεδούχων να μπαίνουν μέχρι και μέσα στο γήπεδο για να εκτοξεύσουν αντικείμενα στους φιλάθλους της ομάδας του Νεοχωρίου. Από την άλλη πλευρά φίλαθλος του Ομήρου επιτέθηκε και χτύπησε τον αθλητικό συντάκτη της ιστοσελίδας olatagoal.gr Κώστα Λούκα, ο οποίος κάλυπτε το ρεπορτάζ του αγώνα.
Τα μέτρα ασφαλείας και οι επιλογές τοποθέτησης φιλάθλων αποδείχτηκαν ατυχή και το παιχνίδι είχε τεράστια ένταση εκτός αγωνιστικού χώρου.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με γκολ που σημείωσε ο Σαμψώνας με μακρινό σουτ, όμως στο 37΄ ο Νούλας με κοντινό πλασέ ισοφάρισε. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Όμηρος ήταν πολύ καλύτερος και έφτασε δίκαια στη νίκη. Στο 51΄ ο Μιχαηλίδης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με μακρινό σουτ και οκτώ λεπτά αργότερα ο Νάκος μετά από σέντρα του Ματσίγκα έκανε το 1 - 3. Στο 76΄ ο Μπάμπης Νάκος μετά από συνδυασμό με το Βασιλάρη διαμόρφωσε το τελικό 1 - 4, ένα γκολ όμως που δε θα περάσει ποτέ στα στατιστικά του έμπειρου μέσου, καθώς στο φύλλο αγώνα χρεώθηκε στο Βαγγέλη Βασιλάρη.

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ (Κώστας Γιωτόπουλος): Δαράβαλης, Κακούρης, Σαλμάς, Τζωρτζόπουλος, Ψηλός, Δάρλας (34΄ Ρεπανίδας), Νικολογιάννης, Σαμψώνας (63΄ Αλτζερίνης), Νταλαπέρας, Τζουλιάνο Μούτσα (85΄ Παντής), Αγγέλης (63΄ Γκουτσέλης).

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Γιώργος Ζήκος): Δουλιώτης, Καβαλιέρης (88΄ Θεοδωρίδης), Ματσίγκας, Μανθόπουλος, Τσώνης, Μιχαηλίδης (76΄ Βαλτογιάννης), Βασιλάρης (78΄ Γκασούκας), Τσίμπιτσης (78΄ Μπαλαμπάνης), Νάκος, Γκάτσης, Νούλας.