"Γκρέμισε" από την κορυφή τη Δόξα ο Ηρακλής

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ηρακλής Αστακού κερδίζοντας στην έδρα του με 3 - 2 τη Δόξα Καινουρίου.

Η ομάδα του Γιάννη Λιάκα πήρε το "τρίποντο" στις καθυστερήσεις και έφτασε τους 16 βαθμούς, ενώ η Δόξα έμεινε στους 20 και στην ισοβαθμία στην κορυφή υστερεί στη διαφορά τερμάτων από τον Παναγρινιακό.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, όμως στην πρώτη τους καλή στιγμή οι παίκτες της Δόξας άνοιξαν το σκορ. Ήταν το 33ο λεπτό όταν ο Νταλαπέρας νίκησε τον Κατερινόπουλο σημειώνοντας το 0 - 1. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Κώστας Κοκώνης εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπαλάφας με κεφαλιά έκανε το 1 - 1. Στο 54΄ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Κοκώνη και στο 68΄ απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Ψηλός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Όμως η Δόξα πίεσε στη συνέχεια και στο 73΄ ισοφάρισε με αυτογκόλ του Ταφάνι. Κι ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία ο κορυφαίος του γηπέδου ο Κώστας Κοκώνης εκτέλεσε κόρνερ με πάσα στον Κοντοζήση, που με σουτ έκανε το 3 - 2 στο 94΄ χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Αστακού.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Γιάννης Λιάκας): Κατερινόπουλος, Κοκώνης Κ., Μπαρμπαρούσης, Κοκώνης Ε., Κωνσταντίνου, Παχής, Καταπόδης, Κοντοζήσης, Αποστολάκης, Μπαλάφας (71΄ Ταφάνι), Ζαφείρης (84΄ Μαλιγιάννης).

ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ (Κώστας Γιωτόπουλος): Σταμάτης, Γκουτσέλης, Παντής, Τζωρτζόπουλος Σ., Ψηλός, Νικολογιάννης, Αγγέλης (90΄ Φλωρόπουλος), Λιούλιος, Νταλαπέρας (91΄ Τζωρτζόπουλος Δ.), Τζουλιάνο Μούτσα, Παπαδόπουλος (66΄ Κόκκαλης).