Επέστρεψε στις νίκες ο Παναγρινιακός

Μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες ο Παναγρινιακός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2 - 0 του Εθνικού Γουριάς.

Στην "πρώτη" του Βασίλη Ξανθόπουλου στον πάγκο η ομάδα του Αγρινίου είχε καλή απόδοση, έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά, είχαν κάποιες καλές στιγμές και προηγήθηκαν στο 27΄ με κεφαλιά του Στέφανου Φραγκούλη. Ο Βασιλόγιαννης στα επόμενα λεπτά είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες και στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Καλοκαίρη.
Στο 51΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Τσιφοπανόπουλο. Ο Παναγρινιακός πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα στο 60ο λεπτό με πλασέ του Βασιλόγιαννη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες, όμως το 2 - 0 παρέμεινε χάρη στις επεμβάσεις του Γκασούκα, αλλά και του Τσιφοπανόπουλου, που έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή σε τρεις περιπτώσεις.

Σέντρα του Βασιλάρη ο Στέφανος Φραγκούλης από το ύψος του πέναλτι δε βρήκε τη μπάλα και δεν κατάφερε να απειλήσει.
Σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Στέφανος Φραγκούλης πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει άουτ.
13΄ Εκτέλεση κόρνερ του Βασιλάρη ο Άγγελος Φραγκούλης έπιασε την κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα.
27΄ Γκολ. Σέντρα του Βασιλάρη ο Στέφανος Φραγκούλης πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1 - 0.
29΄ Πάσα του Κούση στο Βασιλόγιαννη που από κοντά πλάσαρε πάνω από το δοκάρι.
30΄ Πάσα του Βασιλάρη στο Βασιλόγιαννη που μόνος του απέναντι στο Γκασούκα πλάσαρε και απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Εθνικού.
35΄ Σουτ του Τσιφοπανόπουλου η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βασιλόπουλου.
45+1΄ Εκτέλεση κόρνερ του Βασιλόγιαννη γυριστή κεφαλιά του Καλοκαίρη η μπάλα στη "ρίζα" του δοκαριού.
49΄ Κόρνερ του Βασιλόγιαννη ο Στέφανος Φραγκούλης πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει άουτ.
51΄ Κεφαλιά πάσα του Κράνη στον Τσιφοπανόπουλο που σούταρε άουτ.
60΄ Γκολ. Πάσα του Κούση στο Βασιλόγιαννη που με μονοκόμματο πλασέ κάνει το 2 - 0.
63΄ Σουτ του Βασιλόγιαννη έδιωξε με τα πόδια ο Γκασούκας.
68΄ Σουτ του Κούση διώχνει ο Γκασούκας και στην επαναφορά ο Σαμψώνας από κοντά πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα του Εθνικού.
71΄ Σουτ του Βασιλάρη έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τσιφοπανόπουλος και στην επαναφορά νέο σουτ του Στέφανου Φραγκούλη έδιωξε ξανά πριν τη γραμμή ο Τσιφοπανόπουλος.
72΄ Σουτ του Ψηφή έδιωξε σε κόρνερ ο Γκασούκας.
75΄ Σουτ του Στέφανου Φραγκούλη η μπάλα πηγαίνει στο "Γ" και διώχνει με κεφαλιά ο Τσιφοπανόπουλος.
79΄ Σέντρα του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Βασιλάρη η μπάλα έφυγε άουτ.
83΄ Ατομική ενέργεια και σουτ του Βασιλόγιαννη η μπάλα έφυγε άουτ.

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ (Βασίλης Ξανθόπουλος): Βασιλόπουλος, Καλοκαίρης (56΄ λ.τ. Μπούρος), Γκόλιας, Ζαχαράκης (67΄ Ψηφής), Φραγκούλης Α., Καντάνης, Βασιλάρης, Σαμψώνας (85΄ Νάκος), Φραγκούλης Σ. (79΄ Νούλας), Κούσης, Βασιλόγιαννης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΟΥΡΙΑΣ (Βασίλης Παστρωμάς): Γκασούκας, Ζαπάντης (76΄ Μήκας), Καλύβας Η. (67΄ Βασιλείου), Τσιλιπάνος, Παναγιωτόπουλος, Προβίδας, Σπυριλιώτης (67΄ Κούσουλας Σ.), Καλύβας Σ., Κράνης, Τσιφοπανόπουλος, Καπώνης (46΄ Κάκκος).