Δεν έχασαν... δε χάρηκαν

Ισόπαλοι με σκορ 1 - 1 έμειναν στο γήπεδο του Αστακού ο τοπικός Ηρακλής με τον Τρίκαρδο Κατοχής.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν άφησε καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένες, καθώς και οι δύο είχαν καλές στιγμές και δε μπόρεσαν να πάρουν το "τρίποντο" που θα τις έφερνε ψηλότερα. Ο Τρίκαρδος με 18 βαθμούς έμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ηρακλής στη 10η έχοντας 11 βαθμούς.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι, είχαν καλύτερη εικόνα στο πρώτο 20λεπτο και μόλις στο 12ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Γαβρίνας έκανε την πάσα στο Σεραφίγγο που με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες του Γιάννη Λιάκα ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και στο 37΄ έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Λίλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάνου Λιβάνη. Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές με τον Ηρακλή να χάνει μεγάλες ευκαιρίες με τους Κοτρώτσο, Γιαννείο και Μπαρμπαρούση και τον Τρίκαρδο να απαντά με Νάκο και Μακρή, όμως το 1 - 1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Η φάση του αγώνα. Στο 72ο λεπτό ο Γιώργος Κοτρώτσος βγαίνει απέναντι στον Τσιάρα, όμως δεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σε μια στιγμή που θα μπορούσε να αλλάξει όλο το παιχνίδι.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Καλή παρουσία είχαν αρκετοί παίκτες των δύο ομάδων, όμως ο Χρήστος Κωνσταντίνου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Ο έμπειρος μπακ ήταν πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ ξεκινούσε και πολλές επιθέσεις των γηπεδούχων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Γιάννης Λιάκας): Κατερινόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Λιβάνης Π., Λίλας, Κωνσταντίνου, Κατσιγιάννης, Τζακώστας (72΄ Κοντοζήσης), Ταφάνι, Κοτρώτσος, Γιαννείος (90΄ Γκάτσης), Καραλής (80΄ Τσιλίκας).

ΕΝΩΣΗ ΑΟΚ ΤΡΙΚΑΡΔΟΣ (Γιώργος Ασπρογέρακας): Τσιάρας, Χαλαζιάς, Βασιλάρης, Μακρής, Ψηλός, Σαμψώνας, Γαβρίνας (82΄ Φράγκος), Φραγκούλης, Σεραφίγκος, Νάκος, Μούτσα.