Αναγέννηση για φίλημα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣΝΑ η Αναγέννηση Στάνου.

Η ομάδα των Τάσου Σπαή και Γιάννη Καραβασίλη κέρδισε στο γήπεδο "Λεωνίδας Ζαχαράκης" τον Απόλλωνα Δοκιμίου με 3 - 1.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και στο 9΄ άνοιξαν το σκορ με τέρμα που σημείωσε ο Φώτης Κορομηλάς. Η Αναγέννηση ανέβηκε μετά το τέταρτο και στο 17΄ ισοφάρισε με γκολ του Πετανίτη. Στο 38΄ ο Αποστόλης Σαλμάς με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1 - 2, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το τρίτο τέρμα τους. Ο Μιχάλης Κοτρότσος κέρδισε πέναλτι στο 48ο λεπτό και ο Νίκος Γκόγκα ευστόχησε στην εκτέλεση κάνοντας το 1 - 3. Οι παίκτες του Απόλλωνα δεν έβρισκαν λύσεις και η Αναγέννηση έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες με το Μπακαδήμα στο 56΄, με το Γκόγκα στο 78΄ και με τον Καρακασίδη στο 85΄.

Η φάση του αγώνα. Η Αναγέννηση πετυχαίνει το τρίτο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με το Γκόγκα. Το τέρμα αυτό ουσιαστικά "κόβει" τα πόδια των παικτών του Απόλλωνα και δίνει άλλο αέρα στους φιλοξενούμενους, που στη συνέχεια έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλο τέρμα.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Χρήστος Μακρυπίδης και ο Μιχάλης Κοτρότσος δημιούργησαν από τα πλάγια πολλά ρήγματα στην άμυνα του Απόλλωνα, ενώ ο Αποστόλης Σαλμάς εκτός από το γκολ που σημείωσε, κέρδισε και τις περισσότερες μονομαχίες αποτελώντας "βράχο" στην άμυνα.

9΄ Γκολ. Εξαιρετικός συνδυασμός Νίκου Κοτρότσου με Πεσλή, ο δεύτερος πασάρει στο Φώτη Κορομηλά που με μονοκόμματο πλασέ από το ύψος του πέναλτι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 0.
14΄ Κάθετη πάσα του Γκόγκα στο Μιχάλη Κοτρότσο που ολιγώρησε και πρόλαβε και έδιωξε ο Δαλαγιώργος.
15΄ Σουτ του Αποστόλη Κορομηλά από πλάγια θέση απέκρουσε ο Κόκκαλης.
17΄ Γκολ. Ο Αλπέντζος πασάρει στον Πετανίτη που κάνει ατομική ενέργεια και με εξαιρετικό πλάσέ ισοφαρίζει σε 1 - 1.
21΄ Ο Μακρυπίδης μπαίνει από δεξιά στην περιοχή και γυρίζει τη μπάλα προς το Μιχάλη Κοτρότσο, όμως προλαβαίνει και διώχνει ο Δαλαγιώργος.
35΄ Κάθετη πάσα του Νίκου Κοτρότσου στον Πεσλή που δεν έκανε καλά το πλασέ και η μπάλα έφυγε άουτ.
38΄ Γκολ. Σέντρα του Κώστα Κοντού ο Σαλμάς με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 2.
48΄ Η Αναγέννηση κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καραχάλιου στο Μιχάλη Κοτρότσο.
49΄ Γκολ. Ο Νίκος Γκόγκα αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και σκοράρει κάνοντας το 1 - 3.
52΄ Ο Μακρυπίδης από καλή θέση κάνει αδύναμο πλασέ και η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
56΄ Εκτέλεση κόρνερ του Μιχάλη Κοτρότσου ο Μακρυπίδης παίρνει την πρώτη κεφαλιά, ο Μπακαδήμας με νέα κεφαλιά στέλνει τη μπάλα προς το τέρμα και διώχνει πάνω στη γραμμή ο Νίκος Κοτρότσος.
78΄ Πετανίτης και Γκόγκα βγαίνουν μόνοι τους απέναντι στο Δαράβαλη, ο πρώτος δεν τελειώνει τη φάση και πασάρει στο συμπαίκτη του, που από πλάγια θέση πλασάρει στο δοκάρι και η μπάλα απομακρύνεται.
85΄ Γέμισμα του Βασιλάρη ο Καρακασίδης βγαίνει απέναντι στο Δαράβαλη, κάνει το πλασέ και μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.
87΄ Σουτ του Αποστόλη Κορομηλά από πλάγια αριστερά μπλόκαρε ο Κόκκαλης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Θόδωρος Λαυράνος): Δαράβαλης, Γιαννακόπουλος, Κορομηλάς Α., Μυλωνάς (74΄ Γεωργιάδης), Δαλαγιώργος, Καραχάλιος, Κουσκούνης (65΄ Αλομπισάτ), Κορομηλάς Φ., Πεσλής Λ., Κοτρότσος Ν., Κοντοπάνος (32΄ λ.τ. Ζαχαράκης).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΤΑΝΟΥ (Τάσος Σπαής - Γιάννης Καραβασίλης): Κόκκαλης, Βασιλάρης, Κοντός Κ., Σαλμάς, Μπακαδήμας, Βαρβάτος, Κοτρότσος Μ. (90΄ Τσιλίκης), Αλπέντζος, Πετανίτης (83΄ Κοντός Σ.), Γκόγκα, Μακρυπίδης (72΄ Καρακασίδης).