Πρεμιέρα με το "δεξί" για τον Όμηρο

Με νίκη μπήκε στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣΝΑ ο Όμηρος Νεοχωρίου.

Η ομάδα του Χρήστου Ζαπάντη κέρδισε με 3 - 0 τον Αστέρα Μεσολογγίου στο Ενωσιακό γήπεδο.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στην πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ήταν το 5ο λεπτό όταν ο Κοντογιάννης εκτέλεσε κόρνερ και ο Παπαευθυμίου με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δημιούργησαν φάσεις, με τον Όμηρο να χάνει δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Ευθυμίου στο 25΄ και το Γκασούκα στο 38΄.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Όμηρο με το Γκασούκα να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι στο 46΄. Ο Μάκα στο 48΄ είχε μια καλή στιγμή για τον Αστέρα και τρία λεπτά αργότερα ο Παπαευθυμίου έσωσε την εστία της ομάδας του διώχνοντας τη μπάλα πάνω στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Μακρή. Ο Χρήστος Γκασούκας στο 55ο λεπτό πέτυχε το δεύτερο γκολ του Ομήρου δίνοντας τεράστιο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μίμης Τσιφοπανόπουλος με σουτ έκανε το 0 - 3. Στο 63΄ ο Πασπαλιάρης είχε μια καλή ευκαιρία και στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, δεν υπήρχαν ευκαιρίες, με το 0 - 3 να μένει μέχρι το τέλος.

Η φάση του αγώνα. Το δεύτερο γκολ του Ομήρου με το Γκασούκα στο 55ο λεπτό ουσιαστικά έκρινε το αποτέλεσμα.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Πολύ καλή εμφάνιση στη θέση του δεξιού μπακ πραγματοποίησε ο 15χρονος Διονύσης Ξάνθης, όμως ο Γιάννης Κοντογιάννης κυριάρχησε στο χώρο του κέντρου και ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου.

5΄ Γκολ. Εκτέλεση κόρνερ του Κοντογιάννη ο Παπαευθυμίου με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 - 1.
11΄ Εκτέλεση φάουλ του Κουμπαρούλη ο Μάκα πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει άουτ.
12΄ Μακρινό σουτ του Κοντογιάννη απέκρουσε στη γωνία του ο Ρισβάς
13΄ Μπαλιά του Παπαευθυμίου στην πλάτη της άμυνας ο Γκασούκας πιάνει το σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα περνάει άουτ.
20΄ Σουτ του Μάκα η μπάλα πέρασε άουτ.
25΄ Σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Αστέρα τελικός αποδέκτης είναι ο Ευθυμίου, που μέσα από την περιοχή κάνει σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι.
31΄ Ωραία προσπάθεια και σουτ του Γκασούκα από το ύψος της περιοχής η μπάλα έφυγε άουτ.
38΄ Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων ο Γκασούκας από πλάγια θέση κάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ και διώχνει πάνω στη γραμμή ο Κουμπαρούλης.
46΄ Σέντρα του Τσιφοπανόπουλου από δεξιά ο Γκασούκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.
48΄ Γύρισμα του Γαβρίνα στο ύψος της μικρής περιοχής ο Μάκα θα κάνει το σουτ και η μπάλα περνάει άουτ.
51΄ Εκτέλεση κόρνερ του Κουμπαρούλη ο Δουλιώτης κάνει άστοχη έξοδο και ο Μακρής πιάνει την κεφαλιά, με τον Παπαευθυμίου να διώχνει πάνω στη γραμμή.
55΄ Γκολ. Μετά από λάθος απομάκρυνση του Γιερατσιάν η μπάλα φτάνει στο Γκασούκα που κάνει ατομική ενέργεια και με σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 - 2.
59΄ Γκολ. Γύρισμα του Γκασούκα από δεξιά ο Τσιφοπανόπουλος με σουτ σκοράρει κάνοντας το 0 - 3.
63΄ Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Πασπαλιάρη από πλάγια δεξιά η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιάννης Ντζιβανάκης): Ρισβάς, Διαμαντόπουλος, Κουμπαρούλης, Παναγιωτόπουλος, Γιερατσιάν, Γαντζούδης (46΄ Ντζελέπης), Νάστος (46΄ Μπαρμπαρούσης), Μακρής, Γαβρίνας (70΄ Ρούσσης), Λούζι (70΄ Σχώρης), Μάκα (61΄ Κουφός).

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Χρήστος Ζαπάντης): Δουλιώτης, Παπανικολάου, Παπαευθυμίου (81΄ Τρικαλινός), Μπαλαμπάνης (72΄ Ρουπάκης), Ξάνθης (72΄ Τόγιας), Νικολογιάννης, Τσιφοπανόπουλος, Ευθυμίου (61΄ Πασπαλιάρης), Γκασούκας, Κοντογιάννης, Παπαδόπουλος (81΄ Γαλάνης).

πηγή: aitosports.gr