Τρελή ανατροπή για τον Ηρακλή Αστακού

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Ηρακλής Αστακού ανέτρεψε στα τελευταία λεπτά το εις βάρος του σκορ και πήρε μια σπουδαία νίκη με 4 - 3 στο Αιτωλικό επί του Άρη.

Η ομάδα του Γιάννη Λιάκα έχανε με 3 - 1, όμως από το 78ο μέχρι το 89ο λεπτό σημείωσε τρία τέρματα και πήρε τη νίκη που την έφερε στους 13 βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό όταν ο Τάσος Φράγκος κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα από το Λιβάνη και ο Νίκος Καβαλιέρης ευστόχησε στην εκτέλεση. Στο 32΄ ο Ζαφείρης με εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση έφερε το ματς στα ίσα και τρία λεπτά αργότερα ο Μπαρμπαρούσης σκόραρε, όμως υποδείχτηκε χέρι και το τέρμα ακυρώθηκε.
Στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης πήρε μεγάλο προβάδισμα νίκης με δύο τέρματα που σημείωσε ο Νεκτάριος Ζέρβας. Στο 55΄ ο έμπειρος μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα του Ηρακλή και με πλασέ σκόραρε το δεύτερο γκολ του Άρη και στο 68΄ με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 3 - 1.
Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν στο 78΄ με κεφαλιά του Κοτρότσου μετά από σέντρα του Λιβάνη. Στο 86΄ ο Ζαφείρης εκτέλεσε κόρνερ οι αμυντικοί απομάκρυναν και η μπάλα έφτασε στον Κωνσταντίνου που με εκπληκτικό βολ πλανέ ισοφάρισε σε 3 - 3. Τρία λεπτά αργότερα ο Ζαφείρης έκανε σέντρα η μπάλα κόντραρε και ο Κοτρότσος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή. Ο Ηρακλής έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμα γκολ στις καθυστερήσεις, όταν ο Ζαφείρης κέρδισε πέναλτι, αλλά στην εκτέλεση έστειλε τη μπάλα άουτ.

ΑΡΗΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ (Ανδρέας Μαργέλης): Γκασούκας, Καβαλιέρης, Αναστασίου, Καρέτσος, Βασιλείου, Ράπτης (60΄ Διαμαντόπουλος), Φράγκος Α., Φράγκος Λ., Κράνης (85΄ Μηλιώνης), Ζέρβας (72΄ Ρόμπολας), Ξύστρας (72΄ Ταμπακόπουλος).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Γιάννης Λιάκας): Κατερινόπουλος, Κοντοζήσης (75΄ Μαλιγιάννης), Λιβάνης, Ταφάνι, Κωνσταντίνου, Κοκώνης, Αποστολάκης (93΄ Χάνδρας), Κατσιγιάννης (46΄ Μπαλάφας), Κοτρότσος, Ζαφείρης, Μπαρμπαρούσης.