Εμφατική νίκη για τη Μεδεών

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας της ΕΠΣΝΑ πέτυχε η Μεδεών Κατούνας, που επιβλήθηκε με 3 - 0 του Αράκυνθου στη Ματαράγκα.

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την ομάδα του Νίκου Μιμιγιάννη στους 9 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Αράκυνθο.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από την ομάδα της Ματαράγκας, που είχε δύο μεγάλες απουσίες και έφτασε δίκαια στη νίκη. Το σκορ για τη Μεδεών άνοιξε στο 27΄ με εκτέλεση φάουλ ο Τσιτσομήτσος και στο 74΄ ο Κράνης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γκρέκα και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό 0 - 3 διαμόρφωσε στο 76ο λεπτό ο Μπουμπούλης.

Η φάση του αγώνα. Η φάση του δεύτερου γκολ της Μεδεών στο 74ο λεπτό ουσιαστικά καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα. Ο Σάκης Κράνης κλέβει τη μπάλα από το Γκρέκα και κάνει το 0 - 2 που "κόβει τα πόδια" των παικτών του Αράκυνθου.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Η Μεδεών έχει κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι με αρκετούς παίκτες να έχουν καλή απόδοση. Ο Στάμος Μπουμπούλης σκόραρε ένα τέρμα, ήταν μέσα στις φάσεις χάνοντας ευκαιρίες και στο χώρο του κέντρου ήταν πολύ καλός κερδίζοντας μονομαχίες και συνεισφέροντας αρκετά στη νίκη της Μεδεών.

11′ Συρτή σέντρα από αριστερά του Κράνη πλασέ του Ρουστεμάι στην κίνηση η μπάλα καταλήγει άουτ.
14′ Σουτ του Γεωργίου η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.
18′ Φάουλ από δεξιά του Τσιτσομήτσου στο δεύτερο δοκάρι ο Μπουμπούλης κάνει το πλασέ και η μπάλα περνάει παράλληλα στην εστία.
27′ Γκολ. Ο Τσιτσομήτσος λίγο έξω από την περιοχή με συρτή εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Γκρέκα ανοίγοντας το σκορ για τη Μεδεών.
32′ Προδρομίτης και Κράνης αλλάζουν τη μπάλα μέσα στην περιοχή με τον τελευταίο να πιάνει το σουτ άουτ.
35′ Διαγώνιο σουτ του Ευαγγελόπουλου η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Τηλεμάχου.
42′ Κόρνερ από αριστερά του Κοτρότσου ο Μπουμπούλης πιάνει την κεφαλιά άουτ.
44′ Ο Κοτρότσος κάνει την ατομική προσπάθεια από αριστερά και "σπάει" τη μπάλα στον Κράνη μέσα στην περιοχή, που κάνει το σουτ στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
52′ Καλό σουτ του Βδουκάκη η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
61′ Κάθετη πάσα του Κράνη στο Ρουστεμάι που προλαβαίνει το Γκρέκα και πλασάρει με τη μπάλα να έχει πορεία προς τα δίχτυα και τον Ευαγγελόπουλο που ακολουθεί τη φάση να διώχνει πριν τη γραμμή.
64′ Καλό σουτ του Κράνη πάνω από το δοκάρι άουτ.
68′ Αντεπίθεση με το Ρουστεμάι που βγάζει πλάγια στον Κράνη, αυτός με τη μία βγάζει στην περιοχή στον ξεμαρκάριστο Παύλο Ξανθόπουλο, που ανοίγει το κοντρόλ και δίνει τη δυνατότητα στο Γκρέκα να αποκρούσει.
70′ Σουτ του Μπουμπούλη μέσα από την περιοχή αποκρούει δύσκολα ο Γκρέκας.
74′ Γκολ. Ο Γκρέκας δε σιγουρεύει τη μπάλα ο Κράνης την κλέβει και με σουτ την στέλνει στα δίχτυα για το 0 - 2.
76′ Γκολ. Ο Μπουμπούλης κάνει το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Γκρέκας διώχνει δύσκολα, η μπάλα δεν απομακρύνεται από τους αμυντικούς και φτάνει και πάλι στο Μπουμπούλη που με νέο σουτ την στέλνει στα δίχτυα.
88′ Ο Κοντογιάννης κερδίζει τις κόντρες και μπαίνει στην περιοχή, αλλά ο Γκρέκας τον νικάει αποκρούοντας το σουτ που κάνει.

ΑΡΑΚΥΝΘΟΣ ΜΑΤΑΡΑΓΚΑΣ (Δημήτρης Λώλος): Γκρέκας, Καζανάς (46′ Κορομπύλης), Ευαγγελόπουλος, Χαραλάμπους, Μπούσγος, Τραγουλιάς, Κουζέλης (71′ Παπαευθυμίου), Αλεξανδρής, Ευθυμίου (82′ Λάκκας), Βδουκάκης, Γεωργίου.

ΜΕΔΕΩΝ ΚΑΤΟΥΝΑΣ (Νίκος Μιμιγιάννης): Τηλεμάχου, Τσιτσομήτσος, Νούλας, Παναγιωτόπουλος, Ξανθόπουλος Δ., Μπουμπούλης, Προδρομίτης (63′ Ξανθόπουλος Π.), Κοντογιάννης, Ρουστεμάι (80′ Τζαβίδης), Κοτρότσος (89′ Κολύδας), Κράνης (87′ Ψωφάκης).

πηγή: agrinio24.com