"Καθάρισε" νωρίς ο Όμηρος

Με τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο ο Όμηρος Νεοχωρίου κέρδισε στην Κατούνα την τοπική Μεδεών.

Η ομάδα του Χρήστου Καραπίτσου είχε καλή εικόνα και έφτασε στο "τρίποντο" χάρη σε δύο γκολ του Βαγγέλη Γκάτση και ένα του Χρήστου Φράγκου.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με κεφαλιά του Γκάτση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φράγκου. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι ίδιοι παίκτες συνεργάστηκαν με το Φράγκο ξανά να δίνει την ασίστ και το Γκάτση να σκοράρει. Ο Φράγκος από δημιουργός έγινε εκτελεστής στο 38΄ και με φάουλ που κόντραρε στο τείχος και άλλαξε πορεία η μπάλα έκανε το 3 - 0. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές, όμως το σκορ δεν άλλαξε και ο Όμηρος πήρε τη νίκη.

Η φάση του αγώνα. Σε παιχνίδια που υπάρχει φαβορί το ζητούμενο είναι να έρθει το γκολ που μπορεί να "ξεκλειδώσει" την άμυνα. Έτσι το γκολ στο 27ο λεπτό "έλυσε" τα πόδια των παικτών του Ομήρου και η ομάδα του Χρήστου Καραπίτσου βρήκε χώρους και έφτασε στη νίκη.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Τον τίτλο του καλύτερου παίκτη του αγώνα μπορούν να μοιραστούν δύο παίκτες. Ο Βαγγέλης Γκάτσης με δύο τέρματα και ευκαιρίες σίγουρα ήταν πολύτιμος για την ομάδα του, αλλά και ο Χρήστος Φράγκος με ένα γκολ, δύο ασίστ και συνεχή δημιουργία βοήθησε σημαντικά τον Όμηρο να φτάσει στο "τρίποντο"

8′ Διαγώνιο συρτό σουτ του Κράνη δεν ανησυχεί το Δουλιώτη που αφήνει τη μπάλα να κυλήσει άουτ.
16′ Δυνατό σουτ του Φράγκου η μπάλα φεύγει άουτ.
25′ Ο Κουσκούνης κερδίζει τη μπάλα από δεξιά και βγάζει συρτή σέντρα η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι στον Κοτρότσο που πιάνει το σουτ απελπιστικά άουτ
27′ Γκολ. Κόρνερ από αριστερά του Φράγκου ο Γκάτσης από κοντά πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.
31′ Γκόλ. Λάθος στο χώρο του κέντρου ο Φράγκος κερδίζει τη μπάλα και βγάζει αμέσως στον Γκάτση που από το ύψος της περιοχής πιάνει το σουτ και στέλνει τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα.
38′ Γκόλ. Εκτέλεση φάουλ του Φράγκου λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στο τείχος, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Τηλεμάχου.
57′ Αντεπίθεση από δεξιά με το Φράγκο, αλλά η σέντρα του δεν είναι καλή για το Γκάτση που ακολουθούσε την φάση.
60′ Σέντρα Κολοβάκη κεφαλιά από το Γκάτση η μπάλα καταλήγει άουτ.
67′ Ατομική προσπάθεια του Κολοβάκη που βγάζει και τη συρτή σέντρα στο Γκάτση που από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κάνει καλό πλασέ και η μπάλα φεύγει πλάγια.
70′ Γυριστό σουτ του Κράνη μπλοκάρει ο Δουλιώτης.
73′ Σέντρα του Βασιλάρη ο Σεραφίγγος πιάνει το σουτ και μπλοκάρει ο Τηλεμάχου.
74′ Προσποίηση και καλό σουτ από τον Κοτρότσο η μπάλα καταλήγει ελάχιστα άουτ
76′ Αντεπίθεση από αριστερά με το Γκάτση που μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει τον Τηλεμάχου, η μπάλα κατευθύνεται στα δίχτυα και ο Παύλος Ξανθόπουλος προλαβαίνει και την πετάει κόρνερ.
89′ Ωραίο κατεβασμα με το στήθος του Τσιτσομήτσου και σουτ με τη μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.
91′ Ο Τσιτσομήτσος τσιμπάει τη μπάλα για τον Κράνη, αυτός προλαβαίνει το Δουλιώτη και πλασάρει αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων αποκρούει και η μπάλα απομακρύνεται από τους αμυντικούς.

ΜΕΔΕΩΝ ΚΑΤΟΥΝΑΣ (Νίκος Μαβίδης): Τηλεμάχου, Γεροχρήστος (86΄ λ.τ. Ψοφάκης), Ξανθόπουλος Π., Ξανθόπουλος Δ., Μπουμπούλης, Προδρομίτης, Γκουτσέλης, Κουσκούνης, Τσαβίδης (59′ Τσιτσομήτσος), Κοτρότσος, Κράνης.

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Χρήστος Καραπίτσος): Δουλιώτης, Καβαλιέρης, Κολοβάκης, Μανθόπουλος, Μπαλαμπάνης, Νούλας, Βασιλάρης (74′ Καντάνης), Τσίμπιτσης, Βαλτογιάννης (60΄ Σεραφίγγος), Γκάτσης, Φράγκος Χ. (81′ Τσάμης).