Δεν αφήνει την κορυφή

Ο Όμηρος Νεοχωρίου κέρδισε με 2 - 0 στο Θέρμο τον Απόλλωνα και με 12 βαθμούς σε 4 αγώνες βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Χρήστου Καραπίτσου σε ένα ακόμα παιχνίδι διατήρησε το μηδέν στην άμυνα, συνέχισε χωρίς απώλειες βαθμών και επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Ο Όμηρος μπήκε καλά στο παιχνίδι, απείλησε με το Βασιλάρη στο 3ο και στο 8ο λεπτό και με τη συμπλήρωση 15 λεπτών άνοιξε το σκορ. Σε εκείνο το σημείο ο Χρήστος Φράγκος έκανε σέντρα σουτ, η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίχτυα και αιφνιδίασε το Μπαλάφα για το 0 - 1. Ο Φράγκος είχε μια ακόμα ευκαιρία με σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε άουτ στο 33΄ και στο 35΄ το σουτ του Καρβελά πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μεγάλο προβάδισμα νίκης στο 45΄ με το φάουλ του Φράγκου να καταλήγει στα δίχτυα για το 0 - 2.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Όμηρος κατάφερε να κρατήσει μακρυά από την εστία του τους παίκτες του Απόλλωνα και έψαξε τις ευκαιρίες για ένα ακόμα τέρμα. Στο 53΄ το σουτ του Γκάτση πέρασε άουτ και στο 65΄ μετά από συνδυασμό Γκάτση, Σεραφίγγου και Βασιλάρη τελικός αποδέκτης έγινε ο Βασιλάρης που σούταρε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα σε λάθος στην άμυνα το σουτ του Φράγκου απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στο 90΄ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν όταν στο φάουλ του Κούκου από πλάγια η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην παίκτη του Ομήρου Άκη Κάκκου που έφυγε από τη ζωή τα ξημερώματα της Κυριακής.
Όλοι οι άνθρωποι της ομάδας του Νεοχωρίου αφιέρωσαν τη νίκη στη μνήμη των Χρήστου Κάκκου και Άκη Κάκκου που έφυγαν από τη ζωή την προηγούμενη Παρασκευή και τα ξημερώματα της Κυριακής.

Η φάση του αγώνα. Το πρώτο γκολ του Ομήρου άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης. Το προβάδισμα στο σκορ έκανε τον Όμηρο να παίξει πιο άνετα και να φτάσει στη νίκη που τον ξανάφερε στην κορυφή.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Χρήστος Φράγκος οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με τα δύο τέρματα που πέτυχε, όμως ο Νίκος Τσίμπιτσης με τη συνολική του απόδοση πρόσφερε τα μέγιστα για να φτάσει ο Όμηρος στο "τρίποντο". Ο έμπειρος αμυντικός χαφ δικαιολόγησε το προσωνύμιο "ταύρος" που τον ακολουθεί και κυριάρχησε στο χώρο του κέντρου κερδίζοντας πολλές μονομαχίες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Βασίλης Παστρωμάς): Μπαλάφας, Καλλιακμάνης, Χόντος, Γιαννοκώστας, Αριστόπουλος (46΄ Κώης), Αλπέντζος, Κοκώνης Σ. (87΄ Καρβελάς Δ.), Δερβίσης, Μπίστας (46΄ Κοκώνης Ε.), Μπιτσικώκος (62΄ Κούκος), Καρβελάς Α.

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Χρήστος Καραπίτσος): Δουλιώτης, Καβαλιέρης, Κολοβάκης (80΄ Θεοδωρίδης), Τσώνης, Μπαλαμπάνης (84΄ Ματσίγκας), Μανθόπουλος, Βασιλάρης, Τσίμπιτσης (87΄ Καντάνης), Σεραφίγγος (60΄ Νούλας), Γκάτσης, Φράγκος Χ.