Δυσκολεύτηκε αλλά διατήρησε το απόλυτο

Την έβδομη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Όμηρος Νεοχωρίου που κέρδισε με 2 - 1 στον Αστακό τον τοπικό Ηρακλή.

Έτσι η ομάδα του Χρήστου Καραπίτσου έφτασε τους 21 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής έμεινε στους 9.
Σε ένα ακόμα παιχνίδι η ομάδα του Γιάννη Λιάκα δυσκόλεψε έναν δυνατό αντίπαλο με τον Όμηρο να δυσκολεύεται μεσοεπιθετικά όπου ήταν προβλέψιμος και να είναι ασταθής αμυντικά.
Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 9ο λεπτό με κεφαλιά του Μανθόπουλου που πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 19΄ ο Γκάτσης δεν έπιασε καλά την κεφαλιά από καλή θέση και στο 25΄ ήταν η σειρά του Κατερινόπουλου να σταματήσει την κεφαλιά του επιθετικού του Ομήρου. Στο 33΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βασιλάρη ο Γκάτσης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Κατερινόπουλο κάνοντας το 0 - 1. Στο 37΄ ο Κατερινόπουλος έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ στο σουτ του Βασιλάρη και το 0 - 1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο 52΄ ο Δουλιώτης απέκρουσε το σουτ του Πάνου Λιβάνη και ένα λεπτό αργότερα ο Γιώργος Κοτρώτσος σε τετ α τετ νίκησε τον τερματοφύλακα του Ομήρου και έκανε το 1 - 1. Στο 59΄ σε προβολή του Βασιλάρη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 75΄ ο Όμηρος διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Βασιλάρης εκτέλεσε φάουλ και ο Σεραφίγγος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας κάνοντας το 1 - 2. Ο Όμηρος κράτησε το υπέρ του σκορ στη συνέχεια, ενώ έχασε και ευκαιρία με τετ α τετ του Βασιλάρη στο 89΄.

Η φάση του αγώνα. Ο Όμηρος έφτασε στη νίκη σε ένα διάστημα που δεν είχε τις μεγάλες ευκαιρίες και η φάση του 75ου λεπτού ήταν αυτή που έκρινε την αναμέτρηση.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Βαγγέλης Βασιλάρης ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι μέσα σε όλες τις φάσεις και δημιουργούσε κινδύνους, ενώ ο Γιάννης Κολοβάκης ήταν πολύ καλός αμυντικά και σταμάτησε αρκετές προσπάθειες για επίθεση του Ηρακλή Αστακού.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Γιάννης Λιάκας): Κατερινόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Λιβάνης Π., Λίλας, Ταφάνι, Κατσιγιάννης (87΄ Παπαζήσης), Τζακώστας (90΄ Τσιλίκας), Παχής, Κοτρώτσος, Γιαννείος, Καραλής (80΄ Κοντοζήσης).

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Χρήστος Καραπίτσος): Δουλιώτης, Καβαλιέρης (69΄ Θεοδωρίδης), Κολοβάκης, Τσώνης, Μπαλαμπάνης (64΄ Νούλας), Μανθόπουλος, Βασιλάρης, Τσίμπιτσης, Σεραφίγγος (83΄ Καντάνης), Γκάτσης, Κούσης (82΄ Ματσίγκας).