Νίκη πριν τον τελικό απευθείας παραμονής για τον Παναιτωλικό

Ο Παναιτωλικός κέρδισε με 63 - 56 την Α.Λ.Φ.Α. '93 και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας στον 1ο Όμιλο της Α΄ Κατηγορίας της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Έτσι η ομάδα του Σωτήρη Σταμούλη θέλει νίκη έστω και με ένα πόντο διαφορά στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος με τον Α.Ο. Βόνιτσας εντός έδρας για να εξασφαλίσει την απευθείας παραμονή και να μη μπλέξει στη διαδικασία των play - out.
Οι παίκτες του Παναιτωλικού μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με "οδηγό" επιθετικά τον Πάρδο προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 21 - 14. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στο ημίχρονο με το +7. Οι παίκτες της Α.Λ.Φ.Α. προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Παναιτωλικός διατήρησε μικρή διαφορά και έφτασε στην τελική επικράτηση.
Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Βατίστας με 15 πόντους και ακολούθησε ο Τασόπουλος με 11. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάρδος με 14 πόντους και ακολούθησαν ο Σταμούλης με 12 και ο Σαράκης με 10.

Δεκάλεπτα: 14 - 21, 18 - 18, 13 - 11, 11 - 13.

Διαιτητές: Ασημακάκη - Διαμαντής.

Α.Λ.Φ.Α. '93 (Χρήστος Σταυρόπουλος): Τσέλιος 6(1), Κουβέλης 5(1), Κουδούνας, Τάγκας 7, Παπαχρήστος 8(1), Βατίστας 15, Παρθένης 4, Τασόπουλος 11(1), Βούλγαρης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Σωτήρης Σταμούλης): Αραχωβίτης 9(2), Πάρδος 14, Αρκούδας 8(1), Νίκας, Σταμούλης 12(1), Σαράκης 10(2), Μαυρομάτης, Τασούλης 4, Καλλιακμάνης 6.