Στον τελικό των play - off της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Γ.Ε. Αγρινίου

Τον τίτλο του πρωταθλητή στην Α΄ Κατηγορία της ΕΣΚΑΒΔΕ θα διεκδικήσει η Γ.Ε. Αγρινίου που κέρδισε και στο δεύτερο παιχνίδι των ημιτελικών των play - off το Σπάρτακο στα Γιάνννενα με σκορ 77 - 63.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με 21 - 12 στο πρώτο δεκαλέπτο. Η Γ.Ε.Α. αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και πετυχαίνοντας 5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα προηγήθηκε στο ημίχρονο με διαφορά ενός πόντου. Στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 30ο λεπτό. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Γεωργούλας που με 11 συνεχόμενους πόντους οδήγησε την ομάδα του επιθετικά και της χάρισε τη νίκη.
Πρώτος σκόρερ του Σπάρτακου ήταν ο Ζήσης με 15 πόντους και ακολούθησαν ο Λαμπρόπουλος με 14 και ο Θεοχάρους με 10. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κώστας Γεωργούλας με 28 πόντους και ακολούθησε ο Βασίλης Μπόσμος με 14.

Δεκάλεπτα: 21 - 12, 36 - 37, 56 - 56, 63 - 77.

Διαιτητές: Τσίγας - Λειβαδίτης.

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Α.Ο. (Καΐκας - Καλλής): Ντρίτσος 2, Κόρδας, Μάστορας 9(1), Ζήσης 15(2), Λαμπρόπουλος 14, Κολιγιώτης 4, Κιμισκίδης 2, Γούλας 2, Μαυρογιάννης 3(1), Θεοχάρους 10, Παπανικολάου, Δήμος 2.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Φαράντος - Καρατσώρης): Ντάλας, Στούμπος, Φωτιάδης 9(1), Σταμουλάκης 8, Σούρλας 9(3), Δάρλας 6(2), Μουντζούρης, Λειβαδάς 3(1), Μπόσμος 14, Γεωργούλας 28(4), Πανάκιας, Τσάνος.

φωτογραφία: epirusbasket.gr