Ήττα στο Λαγκαδά για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Την ήττα στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας γνώρισε στο Λαγκαδά από τον τοπικό Ερμή ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου ηττήθηκε με 82 - 72, παραμένοντας όμως στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, όμως μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά, προηγήθηκαν με 10 στο 7ο λεπτό και με 32 - 23 στο 10ο λεπτό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ερμή προηγήθηκαν με 40 - 26, όμως ο Α.Ο.Α. με σερί 12 - 0 μείωσε στους δύο και λίγο αργότερα πήρε προβάδισμα με 42 - 43, για να κλείσει το ημίχρονο με 48 - 47 για τους γηπεδούχους.
Στο 23ο λεπτό ο Α.Ο.Α. πήρε προβάδισμα στο σκορ και διατήρησε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μικρή διαφορά. Ο Ψαράς με τρίποντο έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά στην ομάδα του Αγρινίου (+7 στο 33ο λεπτό), όμως οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ισοφάρισαν και πήραν "κεφάλι" στο σκορ. Ο Μάρουσιτς με τρίποντο έκανε το 76 - 70 στο 38ο λεπτό και εκεί όλα έδειξαν να "γέρνουν την πλάστιγγα" στους παίκτες του Ερμή που έφτασαν στο τελικό 82 - 72.
Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Νεκτάριος Μάρουσιτς και Νίκος Γκαμούρας που σημείωσαν από 23 πόντους και ακολούθησε ο Νώτης με 12. Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. ήταν ο Αντώνης Μιχάλογλου με 24 πόντους και ακολούθησε ο Δημήτρης Μήτσου με 11.

Δεκάλεπτα: 32 - 23, 16 - 24, 12 - 17, 22 - 8.

Διαιτητές: Παγώνης - Παζώλης.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Βασίλης Αγγέλης): Μήνου 5(1), Αλτίνης 5, Μάρουσιτς 23(4), Τσιρογιάννης 4, Παπαπασχάλης, Νώτης 12, Παρίτσης 5, Κωνσταντινίδης, Πλιούκας, Γκαμούρας 23, Πιλκούδης 3, Χριστοδούλου.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 9(1), Μπερερής 2, Μιχάλογλου 24(1), Καπινιάρης 6, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 2, Γκρέκας 7(1), Μήτσου 11(3), Ψαράς 6(2), Σαρρής 2, Σταμίρης.