Ήττα με παράπονα για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου από τη Χαλκηδόνα με σκορ 79 - 80 στην παράταση.

Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου που έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία των Καλογερόπουλου και Τσουμαχίδη, ισοβαθμεί πλέον στη 2η θέση της βαθμολογίας με την Ελευθερούπολη, έχοντας όμως τη νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Α.Ο.Α. κρατούσαν μικρή διαφορά, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Α.Ο.Α. προηγήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε διαφορά 8 πόντων στο τέταρτο, όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και ισοφάρισαν λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Στην τελευταία επίθεση ο Α.Ο.Α. δε βρήκε το δρόμο στο καλάθι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 5 πόντων, όμως οι παίκτες της Χαλκηδόνας βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με 1 πόντο. Ο Μιχάλογλου πήρε την προσπάθεια 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με το Μυλωνίδη να παίρνει το ριμπάουντ και να χάνει τη μπάλα. Στην τελευταία επίθεση η μπάλα γύρισε σωστά και έφτασε στον Ψαρά που δεν ήταν εύστοχος και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τη μπάλα στα χέρια του Σικαλίδη που πήρε το ριμπάουντ.
Ο Α.Ο.Α. έχασε με 5 φάουλ το Μπερερή στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου και τον Τασόπουλο λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, ενώ οι παίκτες του φορτώθηκαν με πολλά φάουλ και η Χαλκηδόνα εκτέλεσε συνολικά 38 βολες!
Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Μήτσου με 23 και ακολούθησαν ο Μιχάλογλου με 21, ο Τασόπουλος με 14 και ο Γκρέκας με 10. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Δελίδης με 18 πόντους, 16 είχε ο Τσακαλέρης, 14 ο Μυλωνίδης και 13 ο Σικαλίδης.

Δεκάλεπτα: 22 - 21, 15 - 20, 18 - 11, 16 - 19, 8 - 9 (παρ.).

Διαιτητές: Καλογερόπουλος - Τσουμαχίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 14(1), Μπερερής 3, Μιχάλογλου 21(3), Καπινιάρης 6, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 10(2), Μήτσου 23(2), Ψαράς 2, Σαρρής, Σταμίρης.

Α.Μ.Σ. ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Θανάσης Τέντσος): Σπύρας 5(1), Μαρκίδης, Δανάκης 8(1), Τσακαλέρης 16, Παπαδόπουλος 3, Λαΐδης, Μυλωνίδης 14(2), Κούτε, Δελίδης 18(1), Σικαλίδης 13(1), Φυλακτός 3(1).