Ψυχάρες για άνοδο

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου, που επικράτησε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Φίλιππου Βέροιας στην παράταση με 89 - 85.

Αυτή ήταν η 19η νίκη για την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου, που βρίσκεται μόνη της πλέον στη 2η θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς, καθώς η Ελευθερούπολη ηττήθηκε στο Βόλο από τη Νίκη με σκορ 76 - 73.
Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, πήραν διψήφια διαφορά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 13 πόντων. Το μεγάλο πλήγμα για τον Α.Ο.Α. ήρθε 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με τον Αντώνη Μιχάλογλου να αποβάλλεται με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ σε φάση που οι γηπεδούχοι ήταν στην επίθεση. Οι παίκτες του Α.Ο.Α. κατάφεραν στο δεύτερο δεκάλεπτο να μαζέψουν τη διαφορά και να προηγηθούν, όμως ο Καντάρκος με τρίποντο στο φινάλε έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στο Φίλιππο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Α. πήρε προβάδισμα 4 πόντων, όμως ξανά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο 30ο λεπτό. Ίδια εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Σουτζόπουλος λίγο πριν το τέλος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε και έκανε το 75 - 78. Ο Γιάννης Διαμαντάκος πήρε time - out και η επαναφορά στην επίθεση του Α.Ο.Α. έγινε μπροστά από τη γραμμή του κέντρου. Ο Καπινιάρης πήρε τη μπάλα και πριν οι παίκτες του Φίλιππου προλάβουν να κάνουν οτιδήποτε, ευστόχησε σε ένα "μεγάλο" τρίποντο κάνοντας το 78 - 78. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα, προηγήθηκαν και στο τέλος ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη, που τους δίνει προβάδισμα για την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία.
Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Ντίνος Τασόπουλος και Νάσος Γκρέκας με 20 πόντους, 18 είχε ο Καπινιάρης και 16 ο αρχηγός Δημήτρης Μήτσου, που πέτυχε μεγάλα σουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο βοηθώντας σημαντικά στην επιστροφή από το -13.
Ευθύμης Κοθράς και Ρίζος Καντάρκος είχαν από 21 πόντους για το Φίλιππο και ακολούθησαν ο Βασίλης Βάλλιος με 14, ο Δημήτρης Σουτζόπουλος με 12 και ο πρώην παίκτης του Α.Ο.Α. Φαίδωνας Παραπούρας με 10.

Διαιτητές: Τσιαπλής - Κατωτικίδης.

Δεκάλεπτα: 15 - 28, 26 - 14, 24 - 24, 13 - 12, 11 - 7.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 20, Μπερερής 3, Μιχάλογλου 4, Καπινιάρης 18(1), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 20(1), Μήτσου 16(4), Ψαράς 8, Σαπλαούρας, Σταμίρης.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δημήτρης Γκίμας): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 14(3), Τσιακλάγκανος 5, Καβαργύρης, Κοθράς 21(2), Παραπούρας 10(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος 21(3).