Προβάδισμα ανόδου για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Την 20η νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου, που κέρδισε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου τη ΧΑΝΘ με σκορ 75 - 59.

Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Γ.Σ. Ελευθερούπολης στα Φάρσαλα και έμεινε μόνη της στη δεύτερη θέση με 48 βαθμούς και σε περίπτωση νίκης την επόμενη εβδομάδα στην Ελευθερούπολη "κλειδώνει" και τυπικά την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία.
Ο Α.Ο.Α. πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ και η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με ένα πόντο, όμως στο 30ο λεπτό ο Α.Ο.Α. ήταν μπροστά στο σκορ με 51 - 49. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου δεν άφησαν περιθώρια στην αντίπαλό τους και έφτασαν στο τελικό 75 - 59, που τους έδωσε προβάδισμα ανόδου.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Άρης Ψαράς με 16 πόντους και ακολούθησαν ο Καπινιάρης με 14 και ο Μπερερής με 12. Πρώτοι σκόρερ για τη ΧΑΝΘ ήταν οι Παπαδόπουλος και Γεωργάκης με 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17 - 11, 23 - 19, 11 - 19, 24 - 10.

Διαιτητές: Τσιαπλής - Κατωτικίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 12(1), Μιχάλογλου 8(1), Καπινιάρης 14(3), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 2, Γκρέκας 9(1), Μήτσου 6(1), Ψαράς 16(4), Σαπλαούρας, Σταμίρης.

ΧΑΝΘ (Γιώργος Ζαφειρούδης): Βαζούκης, Ντίνος, Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 14(1), Μπαλάσκας 7(1), Ζαφειρούδης 9(3), Γεωργάκης 14(2), Περρής 3(1), Καραγεωργίου, Δεληγεώργης 2, Βλαγκόγιας, Τσάμης 7.