Παράταση στην άνοδο για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου ηττήθηκε στην Ελευθερούπολη από την τοπική ομάδα με 73 - 62.

Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου δεν έχασε το πλεονέκτημα της νίκης του πρώτου γύρου, καθώς είχε κερδίσει με διαφορά 16 πόντων, όμως δε μπόρεσε να "κλειδώσει" μία αγωνιστική πριν το φινάλε την άνοδο και πλέον καλείται στο τελευταίο παιχνίδι να κερδίσει το Ανατόλια στο Αγρίνιο για να ανέβει στην Α2 Εθνική Κατηγορία.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός ότι μόλις στο 5ο λεπτό ο Δημήτρης Μήτσου χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, πήραν διαφορά 12 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Α.Ο.Α. μείωσε και με τρίποντο του Μιχάλογλου πίσω από το κέντρο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου το σκορ στο ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 30 - 24. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους δύο πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 45 - 42. Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η Ελευθερούπολη με σερί 7 - 0 έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους, όμως ο Α.Ο.Α. στο τελευταίο δίλεπτο μείωσε στον 1. Στα τελευταία δευτερόλεπτα δύο σφυρίγματα έδρας έφεραν τη διαφορά στους 7 και τελικά η Ελευθερούπολη κέρδισε με 11.
Ο Α.Ο.Α. διαφύλαξε το +16 του πρώτου γύρου και πλέον καλείται την Κυριακή στο κατάμεστο, όπως αναμένεται, κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, να πάρει τη νίκη απέναντι στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας ομάδα του Ανατόλια και να ακολουθήσει τους Θεσσαλονικείς στην Α2.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ελευθερούπολης ήταν ο Γκέλιος με 25 πόντους και ακολούθησαν ο Σταμπουλής με 14 και ο Απαζίδης με 13. Για τον Α.Ο.Α. πρώτος σκόρερ ήταν ο Αντώνης Μιχάλογλου με 18 πόντους και ακολούθησε ο Νάσος Γκρέκας με 16.

Δεκάλεπτα: 23 - 11, 7 - 13, 15 - 18, 28 - 20.

Διαιτητές: Λόρτος - Κοϊμτζόγλου.

Γ.Σ. ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κυριάκος Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 6, Γκέλιος 25 (5), Μουλάκης 2, Μπέσσας, Μπουτσακτσί, Ιωάννου, Απαζίδης 13(1), Σταμπουλής 14(1), Λαζαρίδης, Χαρισμίδης 7, Βοϊβατόπουλος, Καραγιώργος 6.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 4, Μιχάλογλου 18(1), Καπινιάρης 9, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 16(1), Μήτσου 3, Ψαράς 4, Σαπλαούρας, Σταμίρης.