Χάθηκε η απευθείας άνοδος σε νεκρό χρόνο... μπαράζ με τον Τρίτωνα στις 29 Μαΐου

Την ευκαιρία να κερδίσει την απευθείας άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία έχασε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου που ηττήθηκε στο κατάμεστο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου από το Ανατόλια με 69 - 70 με καλάθι δύο πόντων του Καραποστόλου στη λήξη του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν μικρή διαφορά, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκαν με 9 πόντους. Όμως με σερί 8 - 0 το Ανατόλια μείωσε στο 35 - 34 στο φινάλε του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Α. ξαναπήρε διαφορά κοντά στο όρια των 10 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν και να προηγούνται με 61 - 67 τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι με σερί 6 - 0 ισοφάρισαν, το Ανατόλια προηγήθηκε με 67 - 68 και 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Νάσος Γκρέκας έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στον Α.Ο.Α. Στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων ο Καραποστόλου ευστόχησε σε δίποντο διαμορφώνοντας το τελικό 69 - 70. Στη φάση οι άνθρωποι του Α.Ο.Α. διαμαρτυρήθηκαν και για παράβαση βημάτων και για λήξη του χρόνου του αγώνα, όμως τίποτα δεν άλλαξε.
Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. ήταν ο Αντώνης Μιχάλογλου με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Διονύσης Καπινιάρης με 14 και ο Δημήτρης Μήτσου με 11. Για το Ανατόλια πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπρόζος με 14 και ακολούθησαν ο Στεφανίδης με 13, ο Αμπατζάς με 12 και οι Καραποστόλου και Κιγμέτογλου με 11.
Πλέον ο Α.Ο.Α. θα δώσει μπαράζ με την ομάδα του Τρίτωνα, που κατέλαβε την 3η θέση στον 1ο Όμιλο την Τετάρτη 29 Μαΐου σε γήπεδο που θα οριστεί τις επόμενες ημέρες από την Ε.Ο.Κ.

Δεκάλεπτα: 16 - 13, 19 - 21, 20 - 17, 14 - 19.

Διαιτητές: Τζαφλέρης - Ζαχαρής.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 7, Μιχάλογλου 17(1), Καπινιάρης 14, Γκρέκας 6, Τσατάς, Σταμούλης, Σταμίρης, Μήτσου 11(1), Ψαράς 6(2), Χρήστου, Σαπλαούρας.

Σ.Α.Α.Κ. ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Πέτρος Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης, Κάτανος 2, Αμπατζάς 12(2), Στεφανίδης 13(3), Γαλανίδης 7(1), Καραποστόλου 11, Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης, Κιγμέτογλου 11, Ζώτος, Μπρόζος 14(2).