Ήττα με έντονα παράπονα για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου ηττήθηκε στην έδρα του από το Γ.Σ. Αμαρουσίου με σκορ 71 - 87.

Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου είχε έντονα παράπονα από τη διαιτησία των Ευφραιμίδη, Ταρενίδη και Χατζημπαλίδη, οι οποίοι υπέπεσαν σε αμέτρητα λάθη. Μάλιστα η ομάδα του Αγρινίου κατέθεσε ένσταση για το τρίποντο του Γκαγκαλούδη στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, που ήταν εκπρόθεσμο. Ο Γιάννης Διαμαντάκος αποβλήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς χρεώθηκαν τρεις τεχνικές ποινές στον πάγκο, με την πρώτη να δίνεται σε μέλος της διοίκησης, που δεν ήταν στον πάγκο και ούτε ήταν δηλωμένο στο φύλλο αγώνα!!!
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκαν λύσεις επιθετικά και προηγήθηκαν με διαφορά 5 πόντων στο φινάλε. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Α. μπήκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα 5 πόντων, όμως προς το τέλος του ημιχρόνου ο Γκαγκαλούδης οδήγησε επιθετικά το Μαρούσι και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 36 - 35 στην ανάπαυλα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα διατηρούσαν μικρό προβάδισμα, ενώ στο φινάλε ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 8 πόντους για το Μαρούσι. Οι άνθρωποι του Α.Ο.Α. διαμαρτυρήθηκαν έντονα, καθώς το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο και κατέθεσαν ένσταση. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή, ενώ οι διαιτητές απέβαλλαν το Γιάννη Διαμαντάκο με τρίτη τεχνική ποινή στον πάγκο, σε φάση που ο τεχνικός του Α.Ο.Α. διαμαρτυρήθηκε για μία από τις πολλές λάθος αποφάσεις. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά και πήραν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες.
Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. ήταν ο Οκεκουόγεν με 14 πόντους και ακολούθησαν ο Νικολαΐδης με 13 και οι Στογιάνοβιτς και Γαρέζος με 10. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γκαγκαλούδης με 25 πόντους και ακολούθησαν ο Ξύδας με 19, ο Προίσκος με 11 και ο Παπαγεωργόπουλος με 10.

Δεκάλεπτα: 11 - 16, 24 - 20, 22 - 29, 14 - 22.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης - Ταρενίδης Κ., Χατζημπαλίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Γρίψιος 9(1), Στογιάνοβιτς 10(1), Ναούμης 3(1), Νικολαΐδης 13, Τσιαμπάς, Μήτσου 7, Οκεκουόγεν 14, Κοντσές, Καλημέρης 1, Γαρέζος 10(1).

Γ.Σ. ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Στασινός 4, Παπαγιάννης 3(1), Ξύδας 19(3), Σουρλής, Προίσκος 11(3), Κανέλλης 9(3), Χατζηδάκης 1, Παπαγεωργόπουλος 10, Αρνόκουρος 4, Δούκας 1, Τσιώτρας, Γκαγκαλούδης 25(2).