Πρώτη νίκη για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου επικρατώντας στην έδρα του της Δάφνης Δαφνίου με 69 - 67.

Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου ήταν αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια και πήρε μια σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.
Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρή διαφορά και στο δεύτερο δεκάλεπτο διατήρησαν το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά 3 πόντων. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7 πόντους, όμως ο Α.Ο.Α. έσφιξε αρκετά την άμυνά του, βρήκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε φτάνοντας στο +5 στο 30ο λεπτό. Οι δύο ομάδες δε σκόραραν στο πρώτο τετράλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου και στη συνέχεια ο Α.Ο.Α. κρατούσε τη διαφορά στα επίπεδα των 5 πόντων. Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 68 - 67, ο Γαρέζος με μία βολή στα 18 δευτερόλεπτα έκανε το 69 - 67 και στο φινάλε η Δάφνη δε μπόρεσε να βρει σουτ και ο Α.Ο.Α. κράτησε τη νίκη.
Πολλά παράπονα για τους γηπεδούχους από τη διαιτησία με τον Παναγιώτου να εκκενώνει άδειο γήπεδο διώχνοντας από μέσα ανθρώπους της διοίκησης του Α.Ο.Α., ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι ο Α.Ο.Α. εκτέλεσε 17 βολές και η Δάφνη 32!!!
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πέτρος Γρίψιος με 18 πόντους και ακολούθησε ο Γιώργος Γαρέζος με 14. Ο Μπέμπης με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τη Δάφνη και ακολούθησαν ο Ζαραϊδώνης με 12 και ο Τζουγκαράκης με 11.

Δεκάλεπτα: 18 - 23, 23 - 21, 21 - 13, 7 - 10.

Διαιτητές: Παναγιώτου - Ζαχαρής - Τσουμαχίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 3(1), Γρίψιος 18(4), Στογιάνοβιτς 9, Ναούμης 8, Νικολαΐδης 5(1), Τσιαμπάς 3(1), Μήτσου, Οκεκουόγεν 9, Κοντσές, Καλημέρης, Γαρέζος 14(4).

Γ.Σ. ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Γιάννης Καλαμπόκης): Μπήλιος, Σκόρδος, Δημητρακόπουλος 6, Μαλέλης 7, Καννάς 7, Τζουγκαράκης 11, Στέφος 2, Τσορμπατζόγλου, Καραΐσκος, Γεωργοπαπαδάκος 9(1), Μπέμπης 13(2), Ζαραϊδώνης 12(1).