Ήττα - αποκλεισμός για τον Τρικούπη... το βίντεο με το τρίποντο που έκρινε την αναμέτρηση

Την ήττα από τον Τρίτωνα γνώρισε ο Τρικούπης και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη έχασε με σκορ 76 - 73 με το παιχνίδι να κρίνεται στο τελευταίο δευτερόλεπτο.
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο ο Τρικούπης προηγήθηκε με διαφορά 6 πόντων. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ και προηγήθηκαν με 2 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και το παιχνίδι πήγε μέχρι τέλους με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τον Καλαντζή να ευστοχεί σε τρίποντο με τη λήξη και να δίνει την πρόκριση στον Τρίτωνα.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Καλαντζής με 21 πόντους και ακολούθησαν ο Ντιμπ με 16 και ο Ψαρόπουλος με 14. Πρώτος σκόρερ του Τρικούπη ήταν ο Τζόρτζεβιτς με 21 πόντους, 17 είχε ο Αντωνάκης και από 12 οι Παπαδιονυσίου και Πολίτης.

Διαιτητές: Δημόπουλος-Κωνσταντινίδου

Δεκάλεπτα: 20-19, 44-50, 57-55, 76-73.

Τρίτωνας (Μιχελάκος): Τσούτσος 7(1), Χανιώτης, Ψαρόπουλος 14, Καλαντζής 21(4), Σπυριδάκης, Ντιμπ 16(1), Υμέρι, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 8, Ζησόπουλος, Κουκουνιάς 8, Βερτούδος 2.

Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Τζόρτζεβιτς 21, Γυφτάκης 2, Παπαδιονυσίου 12(2), Αντωνάκης 17(3), Αδαμόπουλος 4, Τσιότρας, Γκάτζιος Τριπολίδης, Χατζηκυριακίδης 2, Τσαπατώρης, Ξηρός 3(1), Πολίτης 12(2).