Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Τρικούπης

Την πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας γνώρισε ο Τρικούπης.

Η ομάδα του Μεσολογγίου ηττήθηκε με 63 - 76 στο ΔΑΚ Μεσολογγίου από τον Ηρακλή. Οι παίκτες του Ηλία Μούτσιου ήταν αρκετά καλοί στο πρώτο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια ο Ηρακλής βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και έφτασε στη νίκη.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10 - 2 και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με διαφορά 6 πόντων. Ο Ηρακλης μείωσε στους 2 στο 17ο λεπτό, αλλά οι παίκτες του Τρικούπη ξαναπήραν διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 39 - 31. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ένα σερί 13 - 0 έδωσε στον Ηρακλή το προβάδισμα. Η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Κώστα Μέξα που έπαιξαν καλά στην άμυνα, ευστόχησαν σε σουτ 3π. και έφτασαν στη νίκη.
Πρώτος σκόρερ για τον Τρικούπη ήταν ο Τζόρτζεβιτς με 17 πόντους και ακολούθησε ο Ντόβας με 15. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κακαρούδης με 24 πόντους, 17 είχε ο Πολυτάρχου και 12 ο Ρουτκάουσκας.

Δεκάλεπτα: 21 - 15, 39 - 31, 51 - 55, 63 - 76.

Διαιτητές: Παναγιώτου - Καρακάσης - Κωνσταντινίδου (Πατσαντζόπουλος).

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ηλίας Μούτσιος): Τζόρτζεβιτς 17, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 9, Ντόβας 15(1), Αδαμόπουλος, Σταυρόπουλος 7(1), Χατζηκυριακίδης, Τσαπατώρης, Ξηρός, Δεμερτζής 5(1), Αντωνάκης 5(1), Πολίτης 5(1).

Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Αγγελακόπουλος 4, Αθανασούλας 5(1), Σοκ 3(1), Ρουτκάουσκας 12, Πολυτάρχου 17(3), Κακαρούδης 24(4), Αποστολίδης, Καλαϊτζίδης 5(1), Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης 6.

πηγή: aitosports.gr