Νίκη στο φινάλε διά χειρός Πολίτη για τον Τρικούπη

Ένα δίποντο του Μιχάλη Πολίτη 3 δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη του αγώνα χάρισε την 5η νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας στο Χαρίλαο Τρικούπη στη δύσκολη έδρα του Ψυχικού.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και τα πάντα κρίθηκαν στο φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλό τον Τζόρτζεβιτς στα πρώτα λεπτά πήραν μικρό προβάδισμα, όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 33 - 29. Το Ψυχικό πήρε διαφορά 8 πόντων στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Τρικούπης αντέδρασε με σερί 10 - 0 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με έναν πόντο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τρικούπης προηγήθηκε με 5 πόντους, όμως ξανά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη προηγήθηκαν με 62 - 59. Ο Τζόρτζεβιτς μείωσε στον 1 πόντο, οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε δύο βολές και ο Πολίτης με σουτ δύο πόντων στα 3 δέκατα χάρισε τη νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες, τεχνικό τιμ και τους φιλάθλους του Τρικούπη που βρέθηκαν στο γήπεδο.
Πρώτος σκόρερ του Ψυχικού ήταν ο Αρσενόπουλος με 15 πόντους και ακολούθησαν οι Παπανικολάου και Παασόγια με 13. Πρώτος σκόρερ του Τρικούπη ήταν ο Τζόρτζεβιτς με 27 και ακολούθησαν ο Παπαδιονυσίου με 14 και ο Αντωνάκης με 11.

Δεκάλεπτα: 20 - 20, 33 - 29, 47 - 48, 62 - 63.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ. - Πιτσίλκας - Κοντίλης (Ελευθεριάδης).

Α.Ε. ΨΥΧΙΚΟΥ (Γιώργος Ρεμεντέλας): Παναγιωταράς 2, Παπανικολάου 13, Παπαδημητρίου, Παπαντωνάκος 7(1), Μάντζαρης 6(1), Αρσενόπουλος 15(3), Θεοδώρου, Ντιάλο 6, Μπασδέκης, Παασόγια 13.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 27, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 14(1), Ντόβας, Αδαμόπουλος, Σταυρόπουλος 2, Χατζηκυριακίδης 2, Δεμερτζής 3, Αντωνάκης 11(1), Γκάτζιος, Πολίτης 4.