Τέλος στο σερί του Τρικούπη από το Πευκοχώρι

Μετά από 7 συνεχόμενες νίκες ο Χαρίλαος Τρικούπης ηττήθηκε εκτός έδρας από την Ευρώπη Πευκοχωρίου με σκορ 73 - 71.

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου στην 6η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς, ενώ στην 11η με 24 ανέβηκε το Πευκοχώρι.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με μικρή διαφορά, ενώ στο δεύτερο το προβάδισμα του Πευκοχωρίου έφτασε μέχρι τους 16 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων. Στο πρώτο τρίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου ο Τρικούπης ισοφάρισε και στη συνέχεια πήρε διαφορά έως και 8 πόντους, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 3 στο 30ο λεπτό. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν στο φινάλε μια σπουδαία νίκη.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πέτρος Βελισσαρίου με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Γκατζιάς με 17 και οι Ελευθεριάδης και Μανούσος με 10. Πρώτοι σκόρερ για τον Τρικούπη ήταν οι Στέφαν Τζόρτζεβιτς και Μιχάλης Πολίτης με 17 και ακολούθησε ο Αντωνάκης με 12.

Δεκάλεπτα: 23 - 20, 17 - 10, 12 - 25, 21 - 16.

Διαιτητές: Τζαφλέρης - Πιτσίλκας - Ξέρας.

Α.Σ. ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ (Ευριπίδης Μελετιάδης): Αμπατζίδης, Τσούκας, Τζουβάρας 5(1), Ακεψιμαΐδης 2, Ελευθεριάδης 10, Βελισσαρίου 20(4), Σαββίδης, Κιτσούλης, Καμπουρίδης 9, Γκατζιάς 17(1), Θεοδωρίδης, Μανούσος 10.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 17, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 4, Ντόβας 8(2), Αδαμόπουλος, Ξηρός, Σταυρόπουλος, Χατζηκυριακίδης 2, Δεμερτζής 9(1), Αντωνάκης 12, Γκάτζιος 2, Πολίτης 17(3).