Νίκη επί του Κόροιβου για τον Τρικούπη

Για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε στο κλειστό του ΔΑΚ Μεσολογγίου τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 73 - 61.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ανέβηκε στους 32 βαθμούς και άφησε στους 29 τον Κόροιβο.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από το ξεκίνημα και πήραν διαφορά 9 πόντων με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τρικούπης προηγήθηκε με 12, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4, αλλά στα τελευταία λεπτά από το 31 - 26 με σερί 11 - 0 διαμορφώθηκε το 42 - 26 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.
Ο Τρικούπης κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Κόροιβου αντέδρασαν και μείωσαν στους 7 στο 30ο λεπτό. Με επιμέρους σκορ 2 - 9 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, όμως με σερί 15 - 0 οι παίκτες του Τρικούπη "σφράγισαν" τη νίκη.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μιχάλης Πολίτης με 21 πόντους και ακολούθησαν ο Τζόρτζεβιτς με 17, ο Αντωνάκης με 14 και ο Παπαδιονυσίου με 10. Πρώτος σκόρερ για τον Κόροιβο ήταν ο Χείλαρης με 16 πόντους και ακολούθησαν ο Μαραγκάκης με 12 και ο Λεϊμάνις με 10.

Δεκάλεπτα: 23 - 14, 42 - 26, 54 - 47, 73 - 61.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος - Ζακεστίδης - Σπυρόπουλος (Πατσαντζόπουλος).

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 17, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 10(2), Ντόβας, Αδαμόπουλος 2, Ξηρός, Σταυρόπουλος 3(1), Χατζηκυριακίδης, Δεμερτζής 6, Αντωνάκης 14(2), Γκάτζιος, Πολίτης 21(2).

Α.Σ.Α. ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μιχάλης Κουταλιανός): Χείλαρης 16, Καπώνης, Λαμπρόπουλος 3(1), Γιαννακόπουλος, Μαραγκάκης 12(3), Γκιουζέλης 5(1), Ρούνης, Λεϊμάνις 10(1), Γραβάνης 3, Θεοδωράκος 4(1), Τσιάκος 8.