"Σκαρφάλωσε" στην τετράδα ο Τρικούπης

Στην 4η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ανέβηκε ο Χαρίλαος Τρικούπης που κέρδισε εκτός έδρας με σκορ 100 - 79 τον Εθνικό.

Η τελική διαφορά δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, καθώς στα τρία πρώτα δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.
Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρή διαφορά, όμως οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Εθνικού προηγήθηκαν με 7 πόντους στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Τρικούπης με σερί 8 - 0 πήρε προβάδισμα, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 47 - 44. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Εθνικός πήρε διαφορά 10 πόντων, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πλησίασαν στο σκορ και στο 30ο λεπτό προηγήθηκαν με διαφορά 2 πόντων. Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στον Τρικούπη, που με επιμέρους σκορ 30 - 11 έφτασε στη νίκη με το τελικό +21.
Ο Μίχαλος με 31 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόρτζεβιτς με 23.

Δεκάλεπτα: 20 - 20, 47 - 44, 68 - 70, 79 - 100.

Διαιτητές: Κοτσίμπος - Κοντίλης - Χριστινάκης.

ΕΘΝΙΚΟΣ Ο.Φ.Π.Φ. (Ηλίας Μανδραγός): Γιατρούδης, Κωτσόπουλος 11(1), Βουρλιωτάκης - Περδικάρης 4, Ασημακόπουλος, Μίχαλος 31(5), Λεκάκης, Μαραγκίδης Ν. 18(2), Κυρίτσης, Μαραγκίδης Αν., Κοκκορόγιανης 15.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 23, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 20(1), Ντόβας 8, Αδαμόπουλος 12, Ξηρός, Σταυρόπουλος, Χατζηκυριακίδης 9(1), Δεμερτζής 12, Αντωνάκης 8(2), Γκάτζιος 4, Πολίτης 4.