Φινάλε στη χρονιά με ήττα στο Ιβανώφειο για τον Τρικούπη

Η πιο επιτυχημένη χρονιά στην ιστορία του Χαρίλαου Τρικούπη ολοκληρώθηκε με ήττα στο Ιβανώφειο από το δυνατό Ηρακλή με σκορ 94 - 59.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ηττήθηκε στον αγώνα των play - off σε μια χρονιά που κατάφερε να μπει στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας, ενώ ο "Γηραιός" απέχει μια νίκη από την επιστροφή του στην Α1 σε παιχνίδι με την Καστοριά ή την Καρδίτσα με τη μακεδονική ομάδα να θέλει μια νίκη για να βρεθεί στον τελικό, καθώς σήμερα κέρδισε μέσα στην Καρδίτσα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Τρικούπης κόντραρε στα πρώτα λεπτά τους γηπεδούχους, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Μέξα πάτησαν "γκάζι" και έφτασαν τη διαφορά στους 10 στο πρώτο δεκάλεπτο και στους 25 στο ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε στους 32 στο 30ο λεπτό και στο φινάλε ο Ηρακλής πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό των play - off με το +35.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κακαρούδης με 24 και ακολούθησαν ο Πολυτάρχου με 20 και οι Αγγελακόπουλος, Αθανασούλας και Σοκ με 10. Πρώτος σκόρερ για τον Τρικούπη ήταν ο Τζόρτζεβιτς με 13 πόντους και ακολούθησε ο Αδαμόπουλος με 10.

Δεκάλεπτα: 29 - 19, 24 - 9, 25 - 18, 16 - 13.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης - Ταρενίδης Κ. - Ντούρας.

Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Αγγελακόπουλος 10(2), Αθανασούλας 10(1), Σοκ 10(1), Ρουτκάουσκας 2, Πολυτάρχου 20(4), Φίλλιος, Κακαρούδης 24(2), Αποστολίδης 2, Μπένας 2, Καλαϊτζίδης 4(1), Γιαννακίδης 6(1), Τζουγκαράκης 4.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 13, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 4, Ντόβας 3(1), Αδαμόπουλος 10, Ξηρός 2, Σταυρόπουλος 2, Χατζηκυριακίδης 3, Δεμερτζής 2, Αντωνάκης 8(2), Γκάτζιος 5(1), Πολίτης 7(1).