Έτοιμος για "σαλόνια"

Ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε με 95 - 72 το Διαγόρα Δρυοπιδέων και "αγκάλιασε" την άνοδο στην Α1 Εθνική Κατηγορία.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου δεν άφησε κανένα περιθώριο στο 2ο της βαθμολογίας Διαγόρα, ξέφυγε με 4 βαθμούς και στα τελευταία 12 παιχνίδια πρέπει να αυτοκτονήσει για να χάσει την πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόνο μία φορά στο παιχνίδι και αυτή στο πρώτο λεπτό όταν έκαναν το 0 - 3 και στη συνέχεια ο Τρικούπης πήρε τα ηνία. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με το Διαγόρα να μειώνει στους 7 και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 10 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τρικούπης ανέβασε τη διαφορά και στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 68 - 55. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου είχε τον έλεγχο και με σερί 12 - 0 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου εκτόξευσε τη διαφορά στους 25 πόντους. Η διαφορά έφτασε στην ανώτερη τιμή της τους 28 πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος και έκλεισε στο +23.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Φώτης Βασιλόπουλος με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Σαχπατζίδης με 17, ο Οικονομόπουλος με 13, ο Αντωνάκης με 12 και ο Ναούμης με 10. Πρώτος σκόρερ για το Διαγόρα ήταν ο Καράμπουλας με 22 πόντους και ακολούθησαν ο Κουκάς με 12 και ο Μαχαίρας με 10.

Δεκάλεπτα: 23 - 16, 23 - 20, 22 - 19, 27 - 17.

Διαιτητές: Παναγιώτου - Διαμαντής - Καρακάσης.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Καζανάς 2, Παπαδιονυσίου 6, Αντωνάκης 12(2), Ναούμης 10(2), Σαχπατζίδης 17, Ράπτης 6, Οικονομόπουλος 13(1), Τσαπατώρης, Μαργέλης, Βασιλόπουλος 20(2), Σκουλίδας 9(1).

Α.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Αλέξανδρος Ζαβός): Αγγελόπουλος 7(1), Κουκάς 12(3), Λεβέντης, Καράμπουλας 22(2), Πολυτάρχου 9(2), Πετροδημόπουλος 4, Καρασταμάτης 2, Παπαδολιάς, Βλάχος 3, Μαχαίρας 10, Γκιουζέλης 3(1).