Στον Τρικούπη το γειτονικό ντέρμπι

Στο γειτονικό ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου με σκορ 85 - 80.

Ο Α.Ο.Α. μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με διαφορά 6 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν με προβάδισμα 6 πόντων στα αποδυτήρια. Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να κρατάνε το υπέρ τους σκορ. Ο Τρικούπης πλησίασε στους 2 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, όμως ο Α.Ο.Α. ξέφυγε με 9 στα μέσα της περιόδου. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το σκορ και έφτασαν στη νίκη.
Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. ήταν ο Κέβιν Φραντσέσκι με 29 πόντους και ακολούθησαν ο Μιχάλογλου με 16, ο Σταματογιάννης με 13 και ο Γιαννακίδης με 12. Για τον Τρικούπη πρώτος σκόρερ ήταν ο Στάθης Παπαδιονυσίου με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Αντωνάκης με 15 και οι Σαχπατζίδης και Βασιλόπουλος με 14.

Δεκάλεπτα: 28 - 22, 15 - 15, 16 - 17, 21 - 31.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος - Καλδίρης - Κωνσταντινίδου.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 6, Μπερερής, Μιχάλογλου 16(4), Χατζηνικόλας, Φραντσέσκι 29(3), Χρήστου, Γιαννακίδης 12(1), Γκρέκας, Σταματογιάννης 13, Ψαράς, Κασσιούμης 4, Σταμίρης.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Καζάνας, Παπαδιονυσίου 20, Αντωνάκης 15(3), Ναούμης 8(2), Σαχπατζίδης 14, Ράπτης 6, Τσαπατώρης, Μαργέλης 2, Γκάτζιος, Βασιλόπουλος 14(4), Σκουλίδας 6(2).