Κορυφή και προβάδισμα ανόδου για τον Αράκυνθο

Στην κορυφή του 1ου Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας τερμάτισε ο Αράκυνθος Ματαράγκας που κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής την Α.Ε. Λεσινίου με 1 - 0.

Η ομάδα του Τάσου Σπαή μπαίνει στα μπαράζ επικεφαλής του 4ου Ομίλου και με βαθμολογικό προβάδισμα έναντι του Παναμβρακικού Μπούκας, της Α.Ε. Αγίου Δημητρίου και του Α.Ο. Πενταλόφου. Από την πλευρά της η Α.Ε. Λεσινίου τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας και στα μπαράζ θα βρίσκεται στον 6ο Όμιλο μαζί με Νέο Αμφίλοχο, Αστέρα Καμαρούλας και ΠΑΣ Πυραμίς Σαρδινίων.
Στο 3ο μόλις λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Καρύμπα. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Α.Ε. Λεσινίου έφτασε κοντά στο γκολ με τον Κοντοπάνο να σουτάρει άουτ σε τετ α τετ με το Γεωργίου. Ο Μακραδήμας στο 12΄ βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη οφσάιντ. Στο 33ο λεπτό οι δύο ομάδες έχασαν από μία πολύ καλή ευκαιρία. Αρχικά ο Ελευθεράτος έδιωξε δύσκολα τη μπάλα σε φάουλ του Καρύμπα και στην αντεπίθεση τελικός αποδέκτης ήταν ο Χρήστου που σε τετ α τετ με το Γεωργίου πλάσαρε και έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Αράκυνθου.
Ο Αράκυνθος πήρε προβάδισμα στο 47ο λεπτό με πλασέ του Πάνου Καρύμπα μετά από πάσα του Κώστα Ευθυμίου. Οι φιλοξενούμενοι γνωρίζοντας ότι ο Άρης Αιτωλικού κερδίζει, κυνήγησαν την ολική ανατροπή, κάτι που φάνταζε δύσκολο με την εικόνα του αγώνα. Στην καλύτερη στιγμή τους στο 54΄ ο Γεωργίου απέκρουσε τη μπάλα στο σουτ του Βαγγέλη Σεραφίγγου. Στο 86΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πολύκαρπου Μπούκαρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Α.Ε. Λεσινίου προσπάθησε να πάρει έστω την ισοπαλία, όμως στο 92΄ το σουτ του Μπαζίνη πέρασε ελάχιστα άουτ και ο Αράκυνθος στο φινάλε πανηγύρισε τη νίκη και την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Εκτέλεση φάουλ του Καρύμπα από δεξιά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
Γέμισμα στην περιοχή του Αράκυνθου οι αμυντικοί δεν απομακρύνουν και ο Κοντοπάνος σε τετ α τετ με το Γεωργίου σουτάρει άουτ.
12΄ Φάουλ του Καρύμπα ο Μακραδήμας με κεφαλιά σκόραρε, αλλά υποδείχτηκε οφσάιντ.
33΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρύμπα από αριστερά έδιωξε δύσκολα ο Ελευθεράτος.
33΄ Οι φιλοξενούμενοι βγαίνουν στην αντεπίθεση με τον Κοντοπάνο που πασάρει στο Χρήστου, ο οποίος σε τετ α τετ με το Γεωργίου κάνει το πλασέ και διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Αράκυνθου.
47΄ Γκολ. Γέμισμα στην περιοχή της Α.Ε. Λεσινίου ο Ευθυμίου κατεβάζει και πασάρει από δεξιά στον Καρύμπα, που με πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1 - 0.
54΄ Κάθετη πάσα του Παναγιώτη Κοντοπάνου στο Βαγγέλη Σεραφίγγο που έκανε το σουτ από δεξιά και απέκρουσε ο Γεωργίου.
61΄ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Καρύμπα από δεξιά διώχνει ο Ελευθεράτος.
86΄ Οι γηπεδούχοι μένουν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πολύκαρπου Μπούκαρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
92΄ Σουτ του Μπαζίνη από δεξιά μέσα στην περιοχή η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

ΑΡΑΚΥΝΘΟΣ ΜΑΤΑΡΑΓΚΑΣ (Τάσος Σπαής): Γεωργίου, Μπούκαρης Π., Κουτσής (68΄ Ευαγγελόπουλος), Μακραδήμας, Μπούκαρης Χ., Αλεξανδρής, Πελεκάνος (81΄ Τσιντζέλης), Καρύμπας, Ευθυμίου (89΄ Μπιτσικώκος), Βδουκάκης, Μπανάκας (94΄ Ζαπαντιώτης).

Α.Ε. ΛΕΣΙΝΙΟΥ (Γιάννης Σεραφίγγος): Ελευθεράτος, Τσάμης, Πλαστήρας (71΄ Τσεκούρας), Γατσώρης Γ., Γατσώρης Λ., Σεραφίγγος Ι., Ράπτης, Χρήστου (50΄ Κοντοπάνος Π.), Σεραφίγγος Ε. (74΄ λ.τ. Κοντοπάνος Α.), Κοντοπάνος, Ντόμη (57΄ Μπαζίνης).