Ισόπαλο το ντέρμπι στο "πράσινο" γήπεδο του Αγίου Κωνσταντίνου

Στο πρώτο παιχνίδι στο ανακατασκευασμένο γήπεδο του Αγίου Κωνσταντίνου η τοπική ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου αναδείχτηκε ισόπαλη με τον Αστέρα Αγρινίου με σκορ 0 - 0 στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στο 2ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣΝΑ.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν άφησε καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένη, με τον Αστέρα να φτάνει στους 14 βαθμούς και την ΑΕΚ να ακολουθεί με 13.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να χάνουν τεράστιες ευκαιρίες μέχρι το 11ο λεπτό. Στο 3ο και στο 4ο λεπτό Αρκουμάνης και Υφαντής σούταραν άουτ και στη συνέχεια ο Παπαθανασόπουλος έκανε πολύ καλές επεμβάσεις σε πλασέ του Υφαντή στο 6΄, σε σουτ του Ζαφείρη στο 9΄ και σε σουτ του Αρκουμάνη στο 11΄. Οι "πρόσφυγες" ισορρόπησαν και έχασαν καλές ευκαιρίες με τον Αυγέρη στο 30΄ και στο 43΄ με το 0 - 0 να παραμένει στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές στην άμυνα με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι λιγότερες. Στο 56΄ ο Τζελτζές με σωτήρια προβολή έκοψε τη μπάλα από το Γιάννη Νικολόπουλο που βρέθηκε απέναντι από τον Ταμανίδη. Στο 81΄ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσιάκαλου πάνω στο Ντόνι και δύο λεπτά αργότερα ο Ντόνι από καλή θέση πλάσαρε άουτ. Στα τελευταία λεπτά ο Αστέρας προσπάθησε να βρει το γκολ στις αντεπιθέσεις, όμως στην τελική πάσα οι παίκτες του δεν είχαν καλές επιλογές και το παιχνίδι έληξε με το ισόπαλο 0 - 0.

Σέντρα του Βασιλάρη από αριστερά ο Αρκουμάνης από καλή θέση πλάσαρε ελάχιστα άουτ.
Πάσα του Αρκουμάνη στον Υφαντή που από αριστερά από το ύψος της περιοχής έκανε φαλτσαριστό σουτ με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Σέντρα του Ζωγράφου από δεξιά ο Υφαντής κάνει το πλασέ και διώχνει ο Παπαθανασόπουλος με τα πόδια.
Σουτ του Ζαφείρη από το ύψος της περιοχής έδιωξε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία ο Παπαθανασόπουλος.
11΄ Πάσα του Ζαφείρη στον Αρκουμάνη που κάνει το σουτ και διώχνει για μία ακόμα φορά εντυπωσιακά ο Παπαθανασόπουλος.
29΄ Σουτ του Κώστα Νικολόπουλου η μπάλα περνάει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Ταμανίδη.
30΄ Πάσα του Γιάννη Νικολόπουλου στον Αυγέρη που από καλή θέση σουτάρει ψηλά άουτ.
34΄ Μετά από απομάκρυνση στην άμυνα του Αστέρα η μπάλα φτάνει στον Κώστα Νικολόπουλο, που με κεφαλιά βρίσκει το Γιάννη Νικολόπουλο και αυτός κάνει ανάποδο ψαλίδι που αποκρούει ο Ταμανίδης.
43΄ Γέμισμα του Τσιαμπούλα ο Αυγέρης απέναντι στον Ταμανίδη πλασάρει ελάχιστα άουτ.
46΄ Σουτ του Βασιλάρη απέκρουσε ο Παπαθανασόπουλος.
56΄ Ο Μαντόγλου πασάρει στο Ντόνι που κάνει το γύρισμα από αριστερά στο Γιάννη Νικολόπουλο που απέναντι από τον Ταμανίδη δεν προλαβαίνει να πλασάρει, καθώς έκοψε με σωτήρια προβολή ο Τζελτζές κερδίζοντας και το φάουλ.
66΄ Γέμισμα του Λεχουρίτη προς τον Αρκουμάνη ο Παπαθανασόπουλος βγαίνει και προλαβαίνει να διώξει.
74΄ Πάσα του Τσιαμπούλα στον Κατσαδούρο που έκανε το σουτ με τον Ταμανίδη να αποκρούει.
81΄ Οι γηπεδούχοι φωνάζουν για πέναλτι σε ανατροπή του Ντόνι από τον Τσιάκαλο με το Γκιάφη να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.
83΄ Πάσα του Μακρή στο Ντόνι που από κοντά με πλασέ στέλνει τη μπάλα άουτ.

ΑΕΚ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ (Αρτέμης Ροδίτης): Παπαθανασόπουλος, Καρδαράς, Κολοβάκης. Ξανθόπουλος, Χολιασμένος, Μαντόγλου, Νικολόπουλος Κ., Αντωνόπουλος (61΄ Κατσαδούρος), Αυγέρης (50΄ Ντόνι), Τσιαμπούλας, Νικολόπουλος Ι. (57΄ Μακρής).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Θανάσης Μουρτζιάπης): Ταμανίδης, Ζωγράφος, Βασιλάρης, Τζελτζές (65΄ λ.τ. Λεχουρίτης), Τσιάκαλος, Σταματελόπουλος, Υφαντής (75΄ Μπραζιώτης), Γιαννακόπουλος, Πατσέας (78΄ Γκρίζης), Ζαφείρης (87΄ λ.τ. Βαΐτσας), Αρκουμάνης.