"Ανάσα" με Γκορόγια στο φινάλε

Με δύο γκολ του Χρήστου Γκορόγια ο Αστέρας Κυψέλης κέρδισε με 2 - 1 την ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός σκόραρε αρχικά δίνοντας το προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της χάρισε τη νίκη που την έφερε στην 8η θέση με 14 βαθμούς.
Σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν λίγες καλές στιγμές και το 0 - 0 παρέμεινε. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τις δύο ομάδες να παίζουν καλύτερα και να δημιουργούν ευκαιρίες για γκολ. Στο 61΄ ο Βαϊνάς εκτέλεσε φάουλ και ο Γκορόγιας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, όμως τρία λεπτά αργότερα σε μια παρόμοια φάση οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Αντωνόπουλου μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντόνι. Στη συνέχεια χάθηκαν ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες και τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Βαϊνάς εκτέλεσε φάουλ και ο Γκορόγιας έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς από τους ανθρώπους του Αστέρα και διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους για επιθετικό φάουλ του σκόρερ.

22΄ Σουτ του Ρήγα από το ύψος της περιοχής η μπάλα έφυγε άουτ.
28΄ Σουτ του Βλαχοδήμου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Παπαθανασόπουλος.
39΄ Σουτ του Πλιάτσικα από κοντά ο Χαριτίδης διώχνει και στην επαναφορά ο Αντωνόπουλος σουτάρει και ο πεσμένος Χαριτίδης βρίσκει τη μπάλα που καταλήγει κόρνερ.
42΄ Κάθετη του Καραπάνου ο Χότζα βγαίνει απέναντι στον Παπαθανασόπουλο, αλλά ανοίγει το κοντρόλ και μαζεύει ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.
54΄ Σουτ του Μαντόγλου η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.
61΄ Γκολ. Φάουλ του Βαϊνά από αριστερά ο Γκορόγιας με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1 - 0.
64΄ Γκολ. Φάουλ του Ντόνι από αριστερά ο Αντωνόπουλος με κεφαλιά κάνει το 1 - 1.
73΄ Σουτ του Ντόνι μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Χαριτίδης.
74΄ Ο Ντόνι κλέβει τη μπάλα και πασάρει στον Κατσαδούρο που σε κενή εστία δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα.
76΄ Σουτ του Μαντόγλου η μπάλα κοντράρει και περνάει δίπλα από το δοκάρι.
78΄ Φάουλ του Βαϊνά η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι άουτ.
82΄ Συρτή σέντρα του Ντόνι από αριστερά ο Κατσαδούρος πλασάρει ο Χαριτίδης με το δεξί πόδι, ενώ έχει πέσει στην αριστερή του γωνία, έδιωξε σε κόρνερ.
87΄ Φάουλ του Κατσιμπίνη από δεξιά Ντόνι και Αντωνόπουλος μπερδεύονται και δε βρίσκουν τη μπάλα που καταλήγει άουτ.
97΄ Γκολ. Φάουλ του Βαϊνά από αριστερά ο Γκορόγιας βρίσκει τη μπάλα και την στέλνει στα δίχτυα για το 2 - 1 με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΥΨΕΛΗΣ (Χρήστος Χαριτίδης): Χαριτίδης, Σαλτογιάννης, Κοκκώνης, Τσιλίκης (91΄ Μουρτζιάπης), Γκορόγιας, Παπαθανασίου Η., Βλαχοδήμος (77΄ Αυγέρης), Χότζα, Ασβεστόπουλος, Καραπάνος, Βαϊνάς.

ΑΕΚ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ (Αρτέμης Ροδίτης): Παπαθανασόπουλος, Καρδαράς, Μπαλάσκας, Κολοβάκης, Κατσιμπίνης, Μαντόγλου, Πλιάτσικας (46΄ Ντόνι), Αντωνόπουλος, Ρήγας (59΄ Κατσαδούρος), Τσιαμπούλας (63΄ Μακρής), Νικολόπουλος Κ.