Ελπίζει ο Α.Ο. Ρηγανά... "αποχαιρέτησε" την κατηγορία ο Αράκυνθος

Στο γήπεδο της Ματαράγκας ο Α.Ο. Ρηγανά κέρδισε με 2 - 0 τον τοπικό Αράκυνθο.

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε τον Α.Ο. Ρηγανά στους 33 βαθμούς και πλέον το παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου στο Μεσολόγγι με την Α.Ε.Μ. αποτελεί τελικό παραμονής, ενώ η ομάδα της Ματαράγκας έμεινε στους 23 και υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη Β΄ Κατηγορία.
Σε ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις το 0 - 0 παρέμεινε. Στο 53΄ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες με το Μπανάκα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα με τους γηπεδούχους να μένουν με 10 παίκτες. Οι παίκτες του Α.Ο. Ρηγανά εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 76ο λεπτό ο Τουρλίδας με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και στις καθυστερήσεις ξανά ο Τουρλίδας με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0 - 2.

Η φάση του αγώνα. Η φάση του 53ου λεπτού άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Η αποβολή του Μπανάκα δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο του Αράκυνθου, ενώ ο Α.Ο. Ρηγανά πίεσε και έφτασε τελικά στη νίκη.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Βασίλης Τουρλίδας ήρθε από τον πάγκο και με δύο τέρματα συνέβαλε σημαντικά στη νίκη του Ρηγανά, όμως πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Θάνος Αυγέρης που ήταν πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα.

Σουτ του Αυγέρη ο Καραδήμας έδιωξε σε κόρνερ.
10΄ Σουτ του Ευθυμίου μπλόκαρε ο Μαυρούλιας.
16΄ Σουτ του Ευαγγελόπουλου η μπάλα πέρασε άουτ.
18΄ Σουτ του Βδουκάκη η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
46΄ Ο Μικρόπουλος από πλεονεκτική θέση δεν καταφέρνει να νικήσει τον Καραδήμα.
47΄ Σουτ του Αυγέρη η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.
53΄ Οι γηπεδούχοι μένουν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπανάκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Κουρσάρη, απόφαση που ξεσηκώνει πολλές διαμαρτυρίες.
68΄ Σέντρα του Αυγέρη από αριστερά ο Τουρλίδας δεν πρόλαβε από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
71΄ Σουτ του Καλογεράκη η μπάλα έφυγε άουτ.
75΄ Φάουλ του Ζαχαράκη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καραδήμας.
76΄ Γκολ. Σέντρα του Αυγέρη ο Τουρλίδας με κοντινή προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 - 1.
94΄ Γκολ. Ο Τουρλίδας με σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 0 - 2.

ΑΡΑΚΥΝΘΟΣ ΜΑΤΑΡΑΓΚΑΣ (Σπύρος Μπούρδος): Καραδήμας, Τραγουλιάς, Ευαγγελόπουλος (92΄ Σταμουλακάτος), Χαραλάμπους, Παναγιωτόπουλος, Αλεξανδρής, Αλπέντζος, Ζιάκκας (61΄ Παπαδόπουλος), Ευθυμίου, Βδουκάκης, Μπανάκας.

Α.Ο. ΡΗΓΑΝΑ: Μαυρούλιας, Καλογεράκης (92΄ Τσάκνης), Κάππας, Κορομηλάς Φ. (87΄ Φάτσαλης), Κουρσάρης, Καραχάλιος, Μικρόπουλος, Ζαχαράκης, Φραγκούλης, Κορομηλάς Α. (67΄ Τουρλίδας), Αυγέρης (77΄ Στραβοδήμος).