Στο Λυγιά το τοπικό ντέρμπι

Ο Α.Ο. Λυγιάς ήταν ο νικητής του τοπικού ντέρμπι της Ναυπακτίας επικρατώντας με 1 - 0 της Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Φώτη Δημητρόπουλου που έφτασε τους 10 βαθμούς, ενώ στους 4 έμεινε η Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς.
Δυνατό παιχνίδι με δύο αποβολές και αρκετή ένταση με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το ένα γκολ, που έδειχνε ότι θα ήταν αρκετό για να τους χαρίσει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν νωρίς με 10 παίκτες και συγκεκριμένα στο 26ο λεπτό με το Λαουρδέκη να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στην καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου στο 35ο λεπτό ο Πασχάλης δύο φορές νικήθηκε από το Χασαπογιάννη.
Οι παίκτες του Λυγιά πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν καλά στην άμυνα. Η φάση που έκρινε τον αγώνα έγινε στο 79ο λεπτό με το Βαρελά να κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα από το Ντζουμάνη, απόφαση που αμφισβήτησαν πολύ έντονα οι άνθρωποι της Α.Ε.Π. Στην εκτέλεση στο 80ο λεπτό ο Βαρελάς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1 - 0. Στο 88΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βαγγέλη Δημητρόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, σε μια φάση που έφερε σύρραξη μεταξύ των παικτών και έληξε με την επέμβαση των ψυχραιμότερων. Το σκορ δεν άλλαξε με τους ανθρώπους του Λυγιά να πανηγυρίζουν τη νίκη και αυτούς της Παλαιοπαναγιάς να διαμαρτύρονται έντονα στο διαιτητή Λιόνα για τις αποφάσεις του.

Α.Ο. ΛΥΓΙΑΣ (Φώτης Δημητρόπουλος): Ασημακόπουλος, Αποστολόπουλος, Βασιλόπουλος, Τσιριμώκος (70΄ Κατσώνης), Ζαρκαδούλας, Θωμόπουλος (58΄ Δημητρόπουλος Ε.), Βαρελάς, Κατσάμπας Β., Πασχάλης, Δημητρόπουλος Β., Κωνσταντίνου (76΄ Γεωργακόπουλος Γ.).

Α.Ε. ΠΑΛΑΙΟΠΑΝΑΓΙΑΣ (Νίκος Γεωργακόπουλος): Χασαπογιάννης, Κυρίτσης, Ντζουμάνης, Πατογιάννης, Μιχαλόπουλος, Λαουρδέκης, Καραΐσκος Α. (78΄ Καραγιάννης), Σανιδάς (64΄ λ.τ. Καραΐσκος Θ.), Γεωργακόπουλος Ν., Κατσάμπας Ε., Μαστροκώστας (49΄ Ρισβάς).