Νίκη με ανατροπή και επιστροφή στην Α΄ Κατηγορία για το Μεσολόγγι 2008

Στο κρισιμότερο τεστ της χρονιάς η ομάδα του Μεσολόγγι 2008 στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής, πήρε άριστα και κατέκτησε την νίκη απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο τις Καρυάτιδες Σπάρτης, η οποία της εξασφάλισε την άνοδο στη Α΄ Εθνική κατηγορία!

Η εξέλιξη του παιχνιδιού δεν προσφέρονταν για... καρδιακούς, καθώς οι παίκτριες και των δύο ομάδων φρόντισαν να κρατήσουν την αγωνία και την ένταση σε υψηλά επίπεδα καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.
Η ομάδα της Σπάρτης διατηρούσε μέχρι το 54΄ την πρωτοπορία στο σκορ αλλά το δεύτερο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στη νεανική ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας. Οι νεαρές παίκτριες έδειξαν για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι, ότι διαθέτουν ψυχή και σθένος και κέρδισαν με ανατροπή στο σκορ.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με το Μεσολόγγι 2008 στο 15΄ να χάνει μοναδική ευκαιρία, όταν η Μαρκουτσα από κοντά σούταρε και η Καββουρη έδιωξε σε κόρνερ. Στο 20΄ εντυπωσιακή απόκρουση της Παναγιωτοπούλου σε σουτ της Durkovic σε κόρνερ.
Η ομάδα της Σπάρτης θα βρεθεί μπροστά στο σκορ όταν σε σουτ της Λαμπράκη η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή η Γοματου από κοντά κάνει το 0 - 1 στο 29΄. Στο 35΄ σουτ της Λαμπράκη κατέληξε στο κάθετο δοκάρι. Στο 39΄ σε πεντακάθαρη ανατροπή της Βάτσικα από την τερματοφύλακα Κάββουρη ο διαιτητής Χουλιάρας δείχνει"παίζεται". Στο 41΄ ατομική ενέργεια και τρομερό σουτ της Βάτσικα στο κάθετο δοκάρι.
Στο 2ο ημίχρονο οι νεαρές παίκτριες του Μεσολόγγι 2008 ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τις εσωτερικές αλλαγές που έγιναν στην ομάδα και έκαναν τη διαφορά. Έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς την εστία τους με αποτέλεσμα οι Καρυάτιδες Σπάρτης να επιχειρούν άστοχα μακρινά σουτ ή βεβιασμένες και υπό πίεση μακρινές μπαλιές.
Στο 48΄ δεύτερο δοκάρι αυτή τη φορά οριζόντιο για το Μεσολόγγι 2008 σε καλοχτυπημένο κόρνερ της Μαρκουτσα. Στο 54΄ έξοχη ατομική ενέργεια και πλασέ της Γιαννακά στην απέναντι γωνία και 1 - 1.
Στο 57΄ η Βάτσικα ελίχτηκε στην αντίπαλη περιοχή, ανατράπηκε από τη Νικολακακου και ο διαιτητής Χουλιαρας έδειξε τό σημείο τού πέναλτι. Η Γρομητσάρη ευστοχεί και δίνει το προβάδισμα στο σκορ στο Μεσολόγγι 2008 με 2 - 1.
Η Βάτσικα στο 65΄ αστοχεί από κοντά. Στο 67΄ σε φάση διαρκείας και γύρισμα της Γρομητσάρη η Ευθυμίου από κοντά αστοχεί με κεφαλιά. Στο 69΄ η Μαρκουτσά με διαγώνιο σουτ κάνει μέσα σέ έξαλλους πανηγυρισμούς το τελικό 3 - 1, που δεν άλλαξε παρά τις προσπάθειες των παικτριών και των δύο ομάδων.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ 2008 (Γιάννης Γουλής): Παναγιωτοπούλου, Γρομητσάρη, Παπαδημητρίου Κ. (88΄ Παπαδογεωργου), Τζουμερκιώτη, Γεωργαρά, Ευθυμίου, Αυγέρη, Γιαννακά, Βάτσικα (86΄ Φουντούλη), Μαρκουτσά, Γατσούλια (89΄ Τσώλου).

ΚΑΡΥΑΤΙΔΕΣ ΣΠΑΡΤΗΣ: Κάββουρη,Πετρούλια,Αντωνία, Μποραπουδάκη, Νικολακάκου, Παπαγιάννη, Γόματου, Κοντογόνη, Λαμπράκη, Durkovic, Κουτσοβασίλη (86΄ Λιναρδάκη).

πηγή: aitosports.gr