Πρεμιέρα με σπουδαία νίκη για τον Αμβρακικό

Στο πρώτο παιχνίδι της ιστορίας του στη Γ΄ Εθνική ο Αμβρακικός Λουτρού κέρδισε στο Ενωσιακό γήπεδο την Α.Ε. Μεσολογγίου με 1 - 0.

Το παρθενικό γκολ της ομάδας του Γιώργου Γιάκου στη Γ΄ Εθνική πέτυχε ο Παρράς στο 46ο λεπτό.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν, όμως ο Αμβρακικός ήταν πολύ καλά στημένος στην άμυνα και ο Βασιλειάδης απειλήθηκε ελάχιστα. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την ομάδα του Λουτρού. Ο Κοντογιάννης εκτέλεσε γρήγορα φάουλ στον Παρρά, που πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στο Μελιάδη και κατέληξε στα δίχτυα για το 0 - 1. Η Α.Ε.Μ. έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 60΄ όταν ο Βασιλειάδης έδιωξε τη μπάλα στο σουτ του Γεωργούση και στην επαναφορά ο Γράβαλος απέναντι στον τερματοφύλακα του Αμβρακικού έκανε κακό πλασέ. Ο Λιμάτσι στο 78΄ με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στη μεγάλη ευκαιρία του Αμβρακικού να "κλειδώσει" τη νίκη. Το μόνο που άλλαξε στα τελευταία λεπτά ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς στο 95΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ράμα.

12΄ Σουτ του Ντζιμάνη έξω από την περιοχή η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βασιλειάδη.
25΄ Σουτ του Σπανού η μπάλα έφυγε άουτ.
36΄ Εκτέλεση κόρνερ του Μπελεβώνη ο Σωτηρόπουλος πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.
38΄ Πάσα του Ντζιμάνη στο Γράβαλο που μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία του Βασιλειάδη, που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
43΄ Γέμισμα του Γεωργούση ο Μελιάδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
46΄ Γκολ. Ο Κοντογιάννης εκτελεί γρήγορα φάουλ στον Παρρά που πλασάρει το Μανιάτη, η μπάλα κοντράρει στο Μελιάδη και καταλήγει στα δίχτυα για το 0 - 1.
58΄ Πάσα του Πατίλα στο Μπελεβώνη που έκανε το σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα κατέληξε άουτ.
60΄ Σουτ του Γεωργούση ο Βασιλειάδης έδιωξε στη δεξιά του γωνία και στην επαναφορά ο Γράβαλος απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αμβρακικού έκανε κακό πλασέ, με τη μπάλα να φεύγει σε πλάγιο άουτ.
78΄ Σουτ του Λιμάτσι η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι.
95΄ Εκτέλεση φάουλ του Γεωργούση η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βασιλειάδη.
95΄ Ο Αμβρακικός μένει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ράμα.

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιώργος Ταράσης): Μανιάτης, Τραγουλιάς (69΄ Πέκεζ), Μελιάδης, Χριστογιάννης, Ντζιμάνης, Σωτηρόπουλος, Γράβαλος, Λίτσος, Γεωργούσης, Πατίλας, Μπελεβώνης.

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΛΟΥΤΡΟΥ (Γιώργος Γιάκος): Βασιλειάδης, Παρράς (91΄ Καλπακούλας), Γκανάρας, Αριστόπουλος, Κακιώνης, Ράμα, Παγώνης, Τσάτσος, Σπανός (89΄ Ρουστεμάι), Κοντογιάννης, Λιμάτσι.

πηγή: aitosports.gr