Πρόκριση στο Κύπελλο για την Α.Ε.Μ.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε η Α.Ε. Μεσολογγίου επικρατώντας εντός έδρας με 2 - 0 του Ατρόμητου Πατρών.

Η ομάδα του Γιώργου Ταράση έφτασε στην πρώτη της νίκη σε επίσημο παιχνίδι με δύο γκολ του Σπύρου Γεωργούση.
Στο πρώτο ημίχρονο η Α.Ε.Μ. έχασε καλές ευκαιρίες με τους Γεωργούση, Μπελεβώνη και Κοντογιάννη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μία μόλις καλή στιγμή με κεφαλιά του Κωστή που έδιωξε με τα πόδια ο Μανιάτης.
Στο δεύτερο ημίχρονο Ντζιμάνης και Γεωργούσης είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν και στο 69΄ ο Γράβαλος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γεωργούσης απέφυγε έναν αντίπαλο και με σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 74΄ οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία με τον Κοντογιάννη και στο επόμενο λεπτό ο Γεωργούσης με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2 - 0. Οι φιλοξενούμενοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν, Σωτηρόπουλος και Κοντογιάννης έχασαν ευκαιρίες να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα και στο φινάλε η Α.Ε.Μ. πανηγύρισε την πρόκριση.

Α.Ε. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιώργος Ταράσης): Μανιάτης, Τραγουλιάς, Κοντογιάννης, Χριστογιάννης, Ντζιμάνης, Σωτηρόπουλος, Μπελεβώνης, Λίτσος (37΄ λ.τ. Πέκεζ), Γεωργούσης (78΄ Φραγκούλης), Πατίλας (80΄ Κατσάμπας), Γράβαλος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Φίλιππος Σχοινάς): Χάχαλης, Λαζαρίδης, Χριστόπουλος, Αθανασόπουλος, Πανταζόπουλος, Μολφέτας, Πρίφτης, Γκότσης, Μπακόπουλος, Μικελάτος, Κωστής.

πηγή: aitosports.gr